EN YENİLER:

latest

Ads Place

3D Baskı Teknolojisi Türleri

Merhabalar bu yazımda  3D Baskı Teknolojisi Türleri hakkında bilgi vereceğim ilgilenen mühendisler için altın değerinde olacaktır. 3D yazdır...

Merhabalar bu yazımda 3D Baskı Teknolojisi Türleri hakkında bilgi vereceğim ilgilenen mühendisler için altın değerinde olacaktır.

3D yazdırmanın birçok yolu vardır. Tüm bu teknolojiler, esas olarak bir nesneyi oluşturmak için katmanların kullanımında çeşitlilik gösterir.

Bazı yöntemlerde tabakaları ekstrüde etmek için ergitme ve yumuşatma malzemeleri kullanılır. Diğerleri ise foto-reaktif reçineyi katman katman kürlemek için bir UV lazeri (veya başka bir benzer ışık kaynağı) kullanır.

Daha kesin olmak gerekirse: 2010 yılından bu yana, Amerikan Test ve Malzeme Derneği (ASTM) grubu “ASTM F42 – Eklemeli İmalat”, katmanlı imalat süreçlerini kategoriler halinde sınıflandıran bir dizi standart geliştirmiştir.

Eklemeli Üretim Teknolojileri için Standart Terminoloji kapsamında 7 süreç kullanılmaktadır.

1. Tekne Fotopolimerizasyonu

1.1 Stereolitografi (SLA)

   1.2 Dijital Işık İşleme (DLP)

   1.3 Sürekli Sıvı Arayüz Üretimi (CLIP)

2. Malzeme Jeti

3. Bağlayıcı Püskürtme

4. Malzeme Ekstrüzyonu

   4.1 Kaynaşmış Biriktirme Modellemesi (FDM)

   4.2 Kaynaşmış Filament İmalatı (FFF)

5. Toz Yatağı Füzyon

   5.1 Seçici Lazer Sinterleme (SLS)

   5.2 Doğrudan Metal Lazer Sinterleme (DMLS)

6. Sac Laminasyon

7. Yönlendirilmiş Enerji Biriktirme


Burada ayrıca tüm bu yedi 3D Baskı İşlemi hakkında bilgi sahibi olacağız.

3D Baskı Teknolojisi Türleri, 3d, 3d yazıcı, 3d yazıcı nedir,3 boyutlu yazıcı, teknoloji, 3d yazıcı fiyatları, 3d printer, 3d yazıcı malzemesi, 3d yazıcı malzemeleri, 3d yazıcı türleri, 3d yazıcı nasıl çalışır, nasıl,


Kazan Fotopolimerizasyonu

Bir 3D yazıcı, bir kabın fotopolimer reçinesi ile doldurulduğu ve ardından bir UV ışık kaynağı ile sertleştirildiği Vat Fotopolimerizasyon yöntemine dayanmaktadır.

Stereolitografi (SLA)

En yaygın kullanılan teknoloji Stereolitografidir (SLA).

Bu teknolojide, nesnenin katmanlarını oluşturmak için birer birer bir sıvı ultraviyole ile kürlenebilen fotopolimer reçine ve bir ultraviyole lazer fıçısı kullanılır.

Her katman için, lazer ışını, desenin o bölümünün bir kesitini sıvı reçinenin yüzeyi üzerinde izler. Ultraviyole lazer ışığına maruz kalma, reçine üzerinde izlenen ve ardından alttaki katmanla birleştiren deseni sertleştirir ve katılaştırır.

Model izlendikten sonra, SLA'nın asansör platformu, tipik olarak 0,05 mm ila 0,15 mm (0,002″ ila 0,006″) olmak üzere tek bir katmanın kalınlığına eşit bir mesafe kadar alçalmaktadır.

Daha sonra reçine dolgulu bir bıçak, o parçanın enine kesitini süpürür ve ardından taze malzeme ile yeniden kaplanır. Bu yeni sıvı yüzeyde, önceki katmanla birleştirildiği sonraki katman deseni izlenir. Şimdi bu üç boyutlu nesne tamamen tamamlandı ve bu projenin sonunda hazır hale gelir.

Stereolitografi, asansör platformunun hizmet edecekleri kısmına bağlanan ve sıvı reçine ile dolu bir havzada yüzerken nesneyi tutan destekleyici yapılar gerektirir. Nesne sonunda bittiğinde manuel olarak kaldırılması gerekir.

Bu teknik Charles Hull tarafından 1986 yılında icat edilmiştir , o da o zaman 3D Systems adlı bir şirket kurmuştu.

Dijital Işık İşleme (DLP)

DLP Bu Dijital Işık İşleme, ışığa ve ışığa duyarlı polimerleri kullanan bir baskı yöntemidir. Stereolitografiye çok benzese de, aralarındaki temel fark ışık kaynaklarıdır. DLP, ark lambaları gibi geleneksel ışık kaynaklarını kullanır.

DLP'nin çoğu biçiminde, istenen yapının her katmanı, daha sonra yapı plakasının yukarı veya aşağı hareket ettiği katman katman katılaştırılan bir sıvı reçine işi teknesine yansıtılır. Bu işlem her katmanı başarıyla gerçekleştirdiğinden, çoğu 3D baskı biçiminde en hızlı işlemdir.

Envision Tec Ultra, MiiCraft Yüksek Çözünürlüklü 3D yazıcı ve Lunavast XG2, DLP yazıcılara örnektir.

Sürekli Sıvı Arayüz Üretimi (CLIP)

Küvet Fotopolimerizasyonunu kullanan en yeni ve en hızlı süreç, tam formu Sürekli Sıvı Arayüz Üretimi olan CLIP'dir. Carbon adlı bir şirket tarafından icat edildi.

Carbon, üç endüstriyel 3D yazıcıyı piyasaya sürdü:

1. Karbon M1

2. Karbon M2 3D Yazıcı

3. Karbon L1

Dijital Işık Sentezi

CLIP işlemi, kalp, Dijital Işık Sentezi teknolojisi. özel yüksek performansLED ışık motoru, UV ile kürlenebilen reçinenin hassas bir şekilde kontrollü bir şekilde kısmen kürlendiği, 3D baskılı bir kesiti ortaya çıkardığı bir dizi UV görüntüsü yansıtır.

Oksijen, kürlenmemiş reçine penceresi ile ölü bölge adı verilen basılı kısım arasında ince bir sıvı arayüz oluşturan oksijen geçirgen bir pencereden geçirilir.

Bu ölü bölge çok ince, yaklaşık on mikron. Bu ölü bölge içinde oksijen, pencereye en yakın reçineden gelen ışığın sertleşmesini engeller, bu da basılı parçanın altından sürekli sıvı akışına izin verir. Ölü bölgenin hemen yukarısına doğru UV yansıtılan ışık, parçanın kademeli olarak sertleşmesine neden olur.

Yalnızca Karbonun yazdırılması Gerçek dünya uygulamalarında donanımdan son kullanım özelliklerine izin vermez. Işık parçayı şekillendirdikten sonra, ikinci bir programlanabilir sertleştirme işlemi, 3D baskılı parçayı bir termal banyo veya fırında basitçe pişirerek istenen mekanik özellikleri elde eder.

Programlanmış termal kürleme, malzemenin güçlendirilmesine neden olan ve sonunda istenen nihai özellikleri elde eden ikincil bir kimyasal reaksiyonu tetiklediği mekanik özellikleri belirler.

Digital Light Synthesis ™ ile basılan parçalar çoğunlukla enjeksiyonla kalıplanmış parçalardır. Digital Light Synthesis™, içeriden sağlam parçalar oluşturarak tutarlı ve öngörülebilir mekanik özellikler üretir.

Malzeme Jeti

Bu işlemde, malzeme, yaygın bir mürekkep püskürtmeli kağıt yazıcının çalışmasına benzer şekilde küçük çaplı bir meme ile damlacıklara uygulanır, ancak katman katman uygulanır, böylece bir platform oluşturulabilir, böylece bir 3D nesne yapılabilir ve daha sonra UV ışığı yardımıyla sertleştirilebilir.

Bağlayıcı Püskürtme

Bağlayıcı püskürtmede iki malzeme kullanılır: bir toz bazlı malzeme ve bir sıvı bağlayıcı .

Yapı haznesinde, toz önce eşit katmanlar halinde yayılır ve ardından toz parçacıklarını programlanmış bir 3D nesnenin şekline "yapıştıran" jet nozullar aracılığıyla bir bağlayıcı uygulanır.

Şimdi bitmiş nesne, toz bazlı malzeme kullanılarak bu kapta kalan bağlayıcı tarafından birbirine yapıştırılır. Baskı bittiğinde, kalan toz temizlenir ve 3D baskıda bir sonraki nesnede kullanılır.

Bu teknoloji ilk olarak 1993 ve 1995 yıllarında Massachusetts Institute of Technology'de geliştirildi . Z Corporation münhasır lisansını aldı.

Malzeme Ekstrüzyonu

Bu süreçte en sık kullanılan teknoloji Fused Deposition Modeling (FDM) olarak adlandırılır.

Kaynaşmış Biriktirme Modellemesi (FDM)

Bu FDM teknolojisi, bir bobinden çözülen plastik bir filament veya metal tel kullanarak çalışır ve malzeme, akışı açan veya kapatan bir ekstrüzyon bölmesinde beslenir.

Bunda, malzemeyi eritmek için bir meme ısıtılır ve sayısal olarak kontrol edilen bir mekanizma ile hem yatay hem de dikey yönde hareket ettirilebilir, bu da doğrudan bir bilgisayar destekli imalat (CAM) yazılım paketi tarafından kontrol edilir.

Bunda nesne, erimiş malzemenin, sanki bölmeden çekilmiş gibi, malzeme hemen sertleşirken kalıp katmanlarına ekstrüde edilmesiyle üretilir.

Bu teknoloji en yaygın olarak iki plastik 3D yazıcı filament türünde kullanılır:

ABS (Akrilonitril Bütadien Stiren) ve PLA (Polilaktik asit).

Bu arada, özellikleri ahşap dolgudan esnek ve hatta iletken malzemelere kadar değişen birçok başka malzeme de mevcuttur.

FDM, 80'lerin sonlarında Scott Crump tarafından icat edildi. Bu teknolojinin patentini aldıktan sonra 1988 yılında Stratasys adlı bir şirket kurdu. Fused Deposition Modeling terimi ve kısaltması FDM, Stratasys Inc.'in ticari markasıdır.

Sigortalı Filament İmalatı (FFF)

Tam eşdeğeri olan Fused Filament Fabrication (FFF), RepRap projesinin üyeleri tarafından oluşturuldu, daha sonra yasal olarak kullanımı kısıtlanmayı reddettiler. Yani kullanımında herhangi bir sorunla karşılaşmadı.

Bu arada, birçok farklı FFF 3D Yazıcı yapılandırması türü vardır. Gerçekleşen en popüler düzenlemeler ise:

Kartezyen-XY-Kafa

Kartezyen-XZ-Kafa

Delta

çekirdek XY

Toz Yatak Füzyon

Bunda en yaygın kullanılan teknoloji Seçici Lazer Sinterlemedir (SLS).

Seçici Lazer Sinterleme (SLS)

SLS, küçük plastik, seramik ve cam toz parçacıklarını istenen üç boyutlu şekle sahip bir kütle halinde birleştirmek için çok yüksek güçlü bir lazer kullanır.

Bunda lazer, toz yatağının yüzeyinde 3D modelleme programı tarafından oluşturulan kesitleri (veya katmanları) taradığı toz malzemeyi seçici olarak kaynaştırır.

Her bir kesit tarandıktan sonra, toz yatağı bir katman kalınlığı kadar alçalır. Daha sonra üst kısma yeni bir katmanın malzemesi sürülür ve bu işlem obje tamamlanıncaya kadar tekrarlanır.

Doğrudan Metal Lazer Sinterleme (DMLS)

DMLS temelde SLS ile aynıdır, ancak bunun yerine metal, plastik, seramik veya cam kullanır.

Tüm dokunulmamış tozlar aynı şekilde kalır ve o nesne için bir destek yapısı haline gelir. Bu nedenle, SLS ve SLA'ya göre bir avantaj sağlayan bu olayda herhangi bir destek yapısına gerek yoktur.

Kullanılmayan tüm tozlar bir sonraki baskıda kullanılabilir. SLS, Dr. 1980'lerin ortalarında , yine DARPA'nın sponsorluğunda, Texas Üniversitesi'nden Carl Deckard tarafından keşfedilmiştir.

Sac Laminasyon

Levha laminasyon işleminde, levhaların malzemesinin dış kuvvet yardımıyla birbirine bağlanmasıdır. Levhalar, metal, kağıt veya bir polimer şekli olsun, herhangi bir şey olabilir.

Metal levhalar , ultrasonik kaynakla katmanlar halinde birbirine kaynaklanır ve daha sonra uygun bir şekle CNC frezelenir.

Kağıt levhalar da kullanılabilir, ancak yapışkan yapıştırıcı nedeniyle birbirlerine yapışırlar ve daha sonra hassas bıçaklar kullanılarak şekillendirilirler. bu bir alanda lider şirket Mcor Technologies .

Yönlendirilmiş Enerji Biriktirme

Bu işlem çoğunlukla yüksek teknolojili metal endüstrisinde ve hızlı imalat uygulamalarında kullanılmaktadır. Bunda, 3D baskı aparatı genellikle çok eksenli bir robotik kola takılır ve metal tozu veya teli bir yüzeyin üzerine bırakan bir bölmeden ve eriyen bir enerji kaynağından (lazer, elektron ışını veya plazma arkı) oluşur. hem de sonunda sağlam bir nesne haline gelir.


SONUÇ

Sizler için 3D Baskı Teknolojisi Türleri, 3D Baskı, ve daha önceki makalelerimde 3d baskı hakkında Türk mühendislerinin yararlanması için kaliteli makaleler hazırladım umarım yararlı olmuştur.

Hiç yorum yok

Latest Articles