EN YENİLER:

latest

Ads Place

3D Yazıcı Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Yazıcıyı Muhtemelen hepiniz biliyorsunuz, ama 3D Yazıcının ne olduğunu ve nasıl çalıştığını biliyor musunuz? Diğer insanlar gibi bu konuda ...

Yazıcıyı Muhtemelen hepiniz biliyorsunuz, ama 3D Yazıcının ne olduğunu ve nasıl çalıştığını biliyor musunuz? Diğer insanlar gibi bu konuda hiçbir şey bilmiyorsanız ve her şeyi bilmek istiyorsanız, bu makaleyi tamamen okumalısınız.

Normal bir yazıcının yalnızca 2B yazdırabildiği durumda, bir 3D Yazıcı bundan daha gelişmiş ve gerçek bir nesne gibi , objeleri üç boyutlu olarak yazdırabilir. Bununla nesneyi hayal ettiğiniz gibi tasarlayabilirsiniz. Bu kolaylık ve erişilebilirlik, bir 3D yazıcının size sunduğu şeydir.

2D veya 3D hakkında bilginiz yoksa bunlar 2 boyutlu ve 3 boyutludur. Yani bir cismin düzlemsel bir yüzeye yerleştirilmesi durumunda onun içindeki konumu x ekseni, y ekseni ve z ekseninde görülebilir. Bununla o nesnenin derinliğini görebilirsiniz, 3D nesne gerçek nesneler gibi tamamen görünür.

2d modelleri sadece önden görebileceğiniz, 3d modelleri ise her yönden ön ve arka açılardan görebileceğiniz şekilde baskı yapar. Gerçek hayatımızda gördüğümüz gibi.

Bu arada, 3D Baskı Makinesi nedir ve nasıl çalıştığı ile ilgili tüm bilgileri almak için bu makaleyi sonuna kadar okuyun. Aynı zamanda, çalışma sürecinin tamamı kolay bir dille açıklanmıştır. 3D Yazıcı Nedir bu makaleyi umarım beğenirsiniz . O halde gecikmeden ilerleyelim.

3D Yazıcı Nedir ve Nasıl Kullanılır?, 3d yazıcı, 3d yazıcı nedir, 3d yazıcı nasıl çalışır, 3d yazıcı nasıl kullanılır, 3d, 3d kalem, 3d yazıcı filament, 3 boyutlu yazıcı, 3d yazıcı programı, 3d yazıcı fiyatları, eğitici,


3D Baskı Nedir?


3D baskı veya eklemeli üretim, dijital bir Dosyadan üç boyutlu katı nesneleri oluşturulur.

3D basılı bir nesne oluşturmak için eklemeli işlemler kullanılır. Bu ekleme işleminde bir nesne oluşturmak için, malzeme o nesne oluşturulana kadar art arda katmanlar halinde üst üste yerleştirilir. Bunda, katmanların her birini, sonunda oluşturmak istediğiniz nihai nesnenin ince dilimlenmiş yatay bir kesiti olarak görebilirsiniz.

3D baskı, bir nesnenin bir freze makinesi kullanılarak kademeli olarak daha küçük parçalara ayrıldığı eksiltici üretimin tam tersidir.

3D baskı , geleneksel üretim yöntemleriyle yapılması çok zor olan çok karmaşık (işlevsel) şekiller oluşturmanıza olanak tanır. Aynı zamanda, bunun için çok az şeye ihtiyaç vardır.

3D Yazıcıların Tarihçesi

Manufacturinf'in geçmişini açarsanız, önce çıkarma yöntemleri kullanılmıştır. Talaşlı imalat imparatorluğu boyunca (tam şekillerin yüksek hassasiyetle üretildiği), eğeleme ve tornalama, ardından frezeleme ve taşlama ile çıkarma yöntemlerine daha fazla önem verilmiştir.

Katmanlı imalat uygulamaları, tüm imalat yelpazesinde en son sırada yer almıştır.

Örneğin, hızlı prototipleme, en eski katkı varyantlarından biriydi ve misyonu, Azaltmak için kurşun yeni parça ve cihazların prototipleri geliştirilmektedir ve zaman ve maliyet gerektirir, (tipik yavaş ve pahalı) eksiltici toolroom yöntemleri daha önce bunu yapmak için kullanıldı.

Ancak teknolojinin ilerlemesiyle birlikte üretimde eklemeli yöntemler daha çok kullanılmaya başlandı . Bir zamanlar sadece eksiltici yöntemlerin kullanıldığı bir yerde, şimdi toplama yöntemleri kullanılarak kâr elde ediliyor.

Öte yandan, yeni katkı teknolojilerinin ticari üretime gerçek entegrasyonundan bahsedecek olursak, o zaman çıkarma yöntemleri, çıkarma yöntemleriyle tamamlayıcı bir tarafta kullanılmalı ve tamamen ortadan kaldırılmamalıdır.

Geleceğe ilişkin Ticari İmalat ve bu, imalat firmalarının esnek olmaları, rekabetçi kalmaları durumunda mevcut tüm teknolojilerin kullanıcılara sürekli gelişen ihtiyaçları olmalıdır.

3D baskı makinesi nasıl çalışır?


Sisteminizde bir 3D Model oluşturduğunuzda , 3D Baskı bilgisayarınızdan başlar . Bu dijital tasarımda bir CAD ( Bilgisayar Destekli Tasarım ) dosyasıdır.

Bir 3D model, bir 3D modele dayanan 3D modelleme yazılımı tarafından sıfırdan oluşturulur. Tarayıcı tarafından oluşturulan veriler . ve o veriler ile bir 3D tarayıcı yardımıyla bir nesnenin dijital kopyasını oluşturabilirsiniz.

3D Tarama

Şekilleri ve görünümleri hakkında veri toplamak için gerçek dünyadaki bir nesnenin veya ortamın analiz edildiği bir süreçtir. Bu toplanan verilerden daha sonra dijital 3D modeller oluşturulur.

3D Modelleme ve 3D Modelleme Yazılımı

3 boyutlu Bilgisayar Grafiği'nde 3D Modelleme, bir nesnenin yüzeyinin matematiksel bir temsilinin özel yazılımlar aracılığıyla 3 boyutlu olarak yapıldığı sürece denir. Bunun içinde hazırlanan ürüne 3D Model ve bu 3D Modeller üzerinde çalışan kişilere 3D Sanatçılar denir.

3D Modelleme Yazılımları, 3D M
odeller oluşturmak için kullanılan bir 3D Bilgisayar Grafik Yazılımı sınıfıdır. Bu sınıftaki bireysel programlara modelleme uygulamaları veya modelleyiciler denir.

3D modelleme yazılımı her zaman kullanıcı endüstrisinin ihtiyaçları göz önünde bulundurularak tasarlanır. Mesela Uzay, Ulaştırma, mobilya tasarımları, kumaş vs.

Artık bir 3D modelimiz olduğuna göre, bir sonraki adım onu ​​3D yazdırılabilir hale getirilebilecek şekilde hazırlamaktır.

Dilimleme: 3D Model ve 3D Yazıcı

3D yazdırılabilir hale getirmek için bir 3D modeli dilimlemeniz gerekir. Dilimleme, bir 3D modeli yüzlerce ve binlerce yatay katmana bölmek anlamına gelir. Bunu yapmak için dilimleme yazılımı kullanılır.

Bazen bir 3D dosyayı bir 3D modelleme yazılımı içinde veya bir 3D yazıcının kendisinde dilimlemek mümkündür . Belirli bir 3D yazıcı için belirli bir dilimleme aracı kullanmanız da gerekebilir.

3D modeliniz dilimlendiğinde, onu 3D yazıcınıza taşımaya hazırsınız. Bu, USB, SD veya Wi-Fi üzerinden yapılır . Hangi marka 3D yazıcı kullandığınıza bağlıdır. 3D yazıcıya bir dosya yüklediğinizde, o nesne katman katman 3D yazdırılmaya hazırdır.

Sonuç

Bu makalemde sizlere 3d yazıcı nedir ve nasıl kullanılır, sorusuna cevap verdim ayrıca 3d yazıcı, 3d baskı, 3d makinelerin çalışma mantığını anlattım umarım faydalı olmuştur.
daha sonraki makalemde 3d yazıcı türlerinden ve bazı terimlerden detaylıca bahsedeceğim.

Hiç yorum yok

Latest Articles