EN YENİLER:

latest

Ads Place

5G Teknolojisi Nedir?

  5G Teknolojisi , önceki mobil dönüşümlerde olduğu gibi önümüzdeki 10 yıl için bir yatırımdır, büyük değişikliklerin çoğunun ilk duyurudan ...

 5G Teknolojisi, önceki mobil dönüşümlerde olduğu gibi önümüzdeki 10 yıl için bir yatırımdır, büyük değişikliklerin çoğunun ilk duyurudan yıllar sonra gerçekleştiğini gördük. Örneğin 4G'yi ele alalım. ABD'de ilk 4G telefonlar 2010 yılında ortaya çıktı, ancak dünyamızı değiştiren 4G uygulamaları daha sonra ortaya çıktı. Snapchat 2012'de geldi ve Uber 2013'te yaygınlaştı. LTE ağları üzerinden görüntülü aramalar da 2013'te ABD'de büyük damga vurdu.

5G geçişi ile başka bir dönüşüm var. Üç ana 5G türü vardır - düşük bant, orta bant ve yüksek bant şuan T-Mobile'ın orta bandı var - bu "ultra kapasite" meselesi - ancak AT&T ve Verizon, kendilerininkini almak için henüz sona eren C-bant müzayedesini beklemek zorunda kaldı.

Bu planı takip ederek, şu anda 5G'ye uyum sağlarken, büyük 5G uygulamalarının 2022'de ortaya çıkmasını beklemelisiniz.


5G Teknolojisi Nedir?

1G, 2G, 3G, 4G, 5G

Her şeyden önce, 5G Wi-Fi veya AT&T'nin "5G E" telefonlarını duyuyorsanız, bunlar 5G hücresel ile aynı değildir. İşte 5G ve 5G E ve 5GHz ile ilgili tam bir açıklama : Fark Nedir?

Ve 5G'nin her elektrik direğinde milimetre dalga kuleleri anlamına geldiğini duyuyorsanız, bu doğru değil. Bu, şu anda gördüğümüz 5G'nin üç ana biçiminden sadece biri.

Bu 5G'deki G, bunun bir kablosuz teknoloji nesli olduğu anlamına gelir. Çoğu nesil teknik olarak veri aktarım hızlarıyla tanımlanırken, her biri aynı zamanda kodlama yöntemlerinde veya "hava arayüzlerinde" bir kesinti ile işaretlenmiştir, bu da onu önceki nesille uyumsuz hale getirir.

1G analog hücreseldi. CDMA, GSM ve TDMA gibi 2G teknolojileri, dijital hücresel teknolojilerin ilk nesliydi. EVDO, HSPA ve UMTS gibi 3G teknolojileri, hızları 200 kbps'den saniyede birkaç megabite çıkardı. WiMAX ve LTE gibi 4G teknolojileri, bir sonraki uyumsuz adımdı ve şimdi yüzlerce megabite ve hatta gigabit düzeyinde hızlara kadar ölçekleniyorlar.

5G, masaya üç yeni özellik getiriyor: daha büyük kanallar (verileri hızlandırmak için), daha düşük gecikme süresi (daha duyarlı olmak için) ve aynı anda çok daha fazla cihazı bağlayabilme (sensörler ve akıllı cihazlar için).

4G ile bağımsız değil. 5G telefonların tümü 4G ağlarına ve kapsama alanına ihtiyaç duyar. İlk başta, tüm 5G ağları, "bağımsız olmayan" olarak adlandırılan ilk bağlantılarını kurmak için 4G'yi kullandı. Şimdi bundan "bağımsız" ağlara geçmeye başlıyoruz, ancak 4G'nin yardımı olmadan önemli performans kaybediyorlar. 5G spesifikasyonunun bir kısmı, 5G telefonların 5G ve 4G kanallarını kullanıcıya görünmez ve sorunsuz bir şekilde birleştirmesini sağlar. Bu nedenle çoğu bağlantı, uzun bir süre 4G/5G bağlantıları ile birleştirilecektir.

4G ve 5G arasındaki bu simbiyoz, AT&T'nin 4G ağı konusunda aşırı hevesli olmasına neden oldu. Taşıyıcı, 4G'yi geliştirmeyi 5G'ye büyük bir adım olarak gördüğü için 4G ağını " 5G Evolution " olarak adlandırmaya başladı . Tabii ki doğru. Ancak bu ifade, daha az bilgili tüketicileri, 5G Evriminin 5G olmadığı halde 5G olduğunu düşünmeleriyle karıştırmak için tasarlanmıştır.

2G ve 3G yakında ortadan kalkarken, 5G denkleminin bir parçası olarak 4G'nin önünde uzun yıllar var olacaktır.

Bu yazımda 5G Teknolojisi hakkında detaylı bilgi verdim, bu türk eğitici makaleleri www.baydogi.com olarak sizlere özenle hazırlıyoruz, sitemizi sevdiklerinizle paylaşırsanız bilinçli ve eğitimli insanlar yetişmesinde katkıda bulunursunuz.

Hiç yorum yok

Latest Articles