EN YENİLER:

latest

Ads Place

Android Uyarısı: Kötü Amaçlı Yazılımlar - Bu uygulamaları Hemen Silin!

  ANDROID kullanıcıları, Google Play Store 'da geri dönen kötü ve kötü tanınmış bir kötü amaçlı yazılım parçası hakkında uyarıldı. Joke...

 ANDROID kullanıcıları, Google Play Store'da geri dönen kötü ve kötü tanınmış bir kötü amaçlı yazılım parçası hakkında uyarıldı.

Joker kötü amaçlı yazılımı bir kez daha geri döndü ve Google Play Store'a geri döndükten sonra Android cihazlarını riske attı. Güvenlik araştırmacıları, kötü niyetli kötü amaçlı yazılımların üzerlerine yüklendiği sekiz Play Store uygulamasını saptadı. Android cihazlardan hassas bilgileri çalabilen tehlikeli kötü amaçlı yazılım, binlerce kez indirilen uygulamalarda gizlendi.


Android Uyarısı: Kötü Amaçlı Yazılımlar - Bu uygulamaları Şimdi Silin!

Joker kötü amaçlı yazılımından etkilenen en son Android uygulamaları grubu, Quick Heal Güvenlik Laboratuvarları'ndaki araştırmacılar tarafından keşfedildi. Hintli siber güvenlik firması, güvenliği ihlal edilmiş uygulamaları Google'a bildirdi ve Google artık virüslü programları Google Play Store'dan kaldırdı.

Ancak, bu Android uygulamalarını listeden çıkarılmadan önce indiren binlerce kişiden biriyseniz, bunları cihazınızdan kaldırmak için hızlı hareket etmeniz gerekir. Sekiz rahatsız edici uygulamanın listesi: Yardımcı Mesaj, Hızlı Sihirli SMS, Ücretsiz CamScanner, Süper Mesaj, Öğe Tarayıcı, Go Mesajları, Seyahat Duvar Kağıtları, Süper SMS.

Joker kötü amaçlı yazılımı, son yıllarda en yaygın Android kötü amaçlı yazılım tehditlerinden biri haline geldi. Kötü niyetli kötü amaçlı yazılım ailesi, Android kullanıcılarını gizlice ücretli abonelik hizmetlerine imzalayabilir ve bu, tespit edilmezse kurbanları ciddi şekilde cebinden çıkarabilir.

Joker kötü amaçlı yazılımı, SMS mesajları, iletişim bilgileri ve kurbanın cihazıyla ilgili ayrıntılar gibi hassas bilgileri de çalabilir.

Quick Heal Security Labs, bulgularını özetleyen çevrimiçi bir blog yazısında , Joker kötü amaçlı yazılımını yayan yakın zamanda keşfedilen uygulamalardan birine baktı.

Element Scanner olarak bilinen Play Store uygulaması, ilk başlatıldığında bir dizi izin ister. Zararsız bir istek gibi görünebilecek Bildirim erişimi ister.

Ancak bu, bildirimlerden SMS verilerini almak için kullanılır. Uygulama ayrıca Kişiler erişimi ve telefon görüşmesi izni verme ve yönetme yeteneği ister.

Bu izinler, basit bir belge tarama uygulaması için gerekli görünmüyor ve Android kullanıcıları için kırmızı derece önemde olmalıdır. Daha sonra belge tarayıcı, kullanıcıya görünür herhangi bir kötü amaçlı etkinlik göstermeden çalışır.

Ancak arka planda iki yük indirilir - ilk yük Play Store'da bulunan orijinal uygulamada bulunur. Bu daha sonra, kötü şöhretli Joker kötü amaçlı yazılımı olan ikinci bir yükün yüklenmesine yol açar.

Daha sonra alınan SMS verilerini toplamak için son bir yük indirilir. Android kullanıcılarına nasıl güvende kalacakları konusunda tavsiyelerde bulunan Quick Heal Security Labs, "Kötü amaçlı yazılım yazarları, Google Play Store'daki bu kötü amaçlı yazılım uygulamalarını tarayıcı uygulamalarında, duvar kağıdı uygulamalarında, mesaj uygulamalarında yayar. Bu tür uygulamalar hızla hedef haline gelebilir. Kullanıcılar bu tür uygulamalardan kaçınmak ve bu tür uygulamaları yalnızca güvenilir geliştiricilere ait kullanmak konusunda bilinçlenmelidir."

Ayrıca, diğer kötü amaçlı yazılım tehditlerinden nasıl uzak kalınacağına dair bazı basit önerilerde bulundular.

• Uygulamaları yalnızca Google Play Store gibi güvenilir kaynaklardan indirin


• Google Play Store'da sahte uygulamaları nasıl belirleyeceğinizi öğrenin


• Mesajlar veya diğer sosyal medya platformları aracılığıyla alınan yabancı bağlantılara tıklamayın.


• Bilinmeyen kaynak seçeneğinden yüklemeyi kapatın


• Yeni izinleri kabul etmeden/izin vermeden önce Android sisteminden aldığınız açılır mesajları okuyun


Bu makalemde kötü amaçlı yazılımlar, joker kötü amaçlı yazılım, kötü amaçlı yazılım, kötü amaçlı yazılım nedir, kötü amaçlı yazılım temizleme, android kötü amaçlı yazılım temizleme, android virüs, genel, telefon, gibi konulardan bahsettim umarım işinize yaramıştır.

Hiç yorum yok

Latest Articles