EN YENİLER:

latest

Ads Place

Bilgisayar hakkında detaylı bilgiler

Bilgisayarlarla ilgili her zaman aklınıza farklı sorular mı geliyor?  Ve bu soruların cevaplarını ararken, bilgisayarlar hakkında hiçbir şey...

Bilgisayarlarla ilgili her zaman aklınıza farklı sorular mı geliyor? Ve bu soruların cevaplarını ararken, bilgisayarlar hakkında hiçbir şey bilmediğiniz bu tür birçok bilgi olduğunu duydum. Bu yazımda bilgisayar hakkında genel bilgileri paylaşacağım .


Bilgisayar hakkında bilgi sahibi olabilmeniz için bazı sorular yardımıyla sizlere bilgi vermeye çalıştık. Bu yüzden bu soruları dikkatlice okuyun. Umarım bilgisayarla ilgili çok önemli bilgiler edinirsiniz.

bilgisayar, bilgisayar nasıl kullanılır, bilgisayar nedir, bilgisayar öğren, pc, bilgisayar dersleri, bilgisayar detaylı, bilgisayar masası, bilgisayara apk kurma, bilgisayarda apk açma, mühendis,

Bilgisayardaki verilere ne denir?

Veri RAW , her türlü işlenmiş bilginin toplandığı ve saklandığı bir Gerçekler ve Şekiller koleksiyonudur. Verilerde çoğunlukla örgütlenmemiş ve işlenmemiş gerçekler görünür. Bu tür veriler deneyler ve anketler yardımıyla elde edilir.

Windows nedir?

Windows, masaüstünün sol tarafında bulunan ve Windows tabanlı programların çalıştırıldığı bir alandır. Bilgisayardaki programların çoğu Windows yardımıyla çalıştırılır. İster herhangi bir yazılımı açmak, ister bilgisayarı kapatmak olsun, her iki iş de pencereden yapılır.

Bilgisayar programı nedir?

Bir bilgisayar programı, belirli bir görevi gerçekleştirmek için bilgisayar tarafından verilen komutlar topluluğudur. Bir programcı bir bilgisayar programı yazar. Program yardımı ile herhangi bir görev doğru bilgisayarda gerçekleştirilir.

Programla ilgili bilgisayar programları, kütüphaneler ve verilerin toplanması yazılım olarak da bilinir. Bilgisayar programları, uygulama yazılımı ve sistem yazılımı gibi farklı şekillerde sınıflandırılır.

Örneğin, bir bilgisayarda bir makale yazmak istiyorsanız, bilgisayarın kelime işlem programını yani Microsoft word'ü kullanmanız gerekir.

Öte yandan, hesabınızı bilgisayara kaydetmek istiyorsanız, o zaman bilgisayarda Microsoft Excel kayıtları yapmanız gerekir.

Sürücü nedir?

Sürücüler Veri depolamak için kullanılan donanım bileşenleri vardır. Her bilgisayarın en az iki sürücüsü vardır. Birsabit sürücü ve başka bir CD/DVD. Bilgisayarda bulunan sabit sürücü, C:\drive olarak bilinir. Ve CD , D:\drive olarak bilinir. Bilgisayarınızda harici bir sabit sürücü varsa, onu bölümlere ayırarak başka bir sürücü oluşturabilirsiniz.

Klasörler nedir?

Bilgisayar klasörleri, farklı verilerin farklı klasörlerde saklandığı ve tutulduğu fiziksel klasörlere benzer.

Dosyalar nedir?

Dosya bilgisayarlı bir belgedir, içinde bir tür bilgi saklanır.

Veritabanları nedir?

Veritabanı , kullanıcının kolayca erişebileceği şekilde düzenlenmiş birçok ilgili veri topluluğudur.Erişebilir , güncelleyebilir ve bakımını yapabilir. Farklı uygulama sistemleriyle kolayca paylaşılabilmesi için yedekli olmayan veriler de veritabanında saklanır. Yedekli olmayan veriler, diğer veriler arasındaki tutarlılığı korur.

Veritabanları, verilerin fiziksel olarak depolanmasını uygulama programından ayırmak için çalışır. Bu süreç veri bağımsızlığı olarak bilinir. Bu tür veri bağımsızlığında, programcıların verilerin nasıl depolandığı hakkında hiçbir fikri yoktur.

Veritabanı Yönetim Sistemi Nedir?

Veritabanı Yönetim Sistemi , veritabanında yalnızca başarılı işlemlerin depolandığı veritabanını korumanın veya düzenlemenin bir yoludur. Başarılı bir işlem, ACID'nin tüm özelliklerinin mevcut olduğu işlemdir. ASİT hakkında ayrıntılı olarak konuşmak gerekirse, tam formu atomik, tutarlı, izole ve dayanıklıdır.

Atomisite : Bir işlemde, atomiklik , işlemin tamamen tamamlanmasının gerekli olduğu anlamına gelir. Örneğin para transferi yapıyorsanız, gönderen tarafın hesabından para düşüldükten sonra alıcının hesabına para alınması bir atomite işlemidir .

Tutarlılık : Tutarlılık, veri tabanındaki sürekli veri alışverişini ifade eder.

İzolasyon – Veritabanındaki izolasyon , bir seferde bir işlemin oluşumunu gösterir. Serileştirilebilirlik olarak da adlandırılır.

Dayanıklılık : Dayanıklılık Veritabanında bulunan verilerin uzun süre saklanması işlemine denir.

Bugün ne öğrendin?

Arkadaşlar umarım bu yazımda verilen bilgileri okuduktan sonra bilgisayarla ilgili bilgilere sahip olmuşsunuzdur. Sizin için böyle ilginç ve faydalı bilgiler getirmeye devam ediyoruz. Bilgisayarlarla ilgili daha fazla bilgi almak için diğer yazılarımızı mutlaka okuyun, onlardan kesinlikle yararlanacaksınız.

Bu çalışmamızı beğendiyseniz arkadaşlarınızla paylaşmayı unutmayınız. Okuyucuların her türlü bilgiyi kaçırmamaları için gönderide tam bilgi edinmeleri her zaman bizim çabamızdır.

-----------------------------------------------------------------------

bilgisayar, bilgisayar nasıl kullanılır, bilgisayar nedir, bilgisayar öğren, pc, bilgisayar dersleri, bilgisayar detaylı, bilgisayar masası, bilgisayara apk kurma, bilgisayarda apk açma, mühendis, windows, windows nedir, windows öğren, internetten para kazanma, bedava eğitim, udemy,google,youtube,instagram,

Hiç yorum yok

Latest Articles