EN YENİLER:

latest

Ads Place

Delta Varyantı Nedir?

  Birden fazla SARS-CoV-2 varyantı dünya çapında dolaşıyor. Bunlardan biri, bu yılın başlarında Hindistan'da tespit edilen B.1.617 soyu...

 Birden fazla SARS-CoV-2 varyantı dünya çapında dolaşıyor. Bunlardan biri, bu yılın başlarında Hindistan'da tespit edilen B.1.617 soyu. Covid-19'un Delta varyantı nedir ve onu endişe verici bir varyant yapan nedir?

İngiltere Halk Sağlığı (PHE), SARS-C0V-2 varyantları için yaptığı en son risk değerlendirmesinde, sıralanan örneklerin şaşırtıcı bir şekilde %61'inin artık Delta varyantına ait olduğunu söyledi (B.1.617.2). Bu, ilk olarak Hindistan'da tespit edilen Delta varyantının Birleşik Krallık'ta , geçen yıl Birleşik Krallık'ta bir dalgalanmayı tetikleyen Alfa varyantından daha baskın olduğu anlamına geliyor .


Delta Varyantı Nedir?

Covid-19'un Delta varyantı nedir?

Birden fazla SARS-CoV-2 varyantı dünya çapında dolaşıyor. Bunlardan biri, bu yılın başlarında Hindistan'da tespit edilen B.1.617 soyu. İlk kanıtlar, Delta varyantı olarak bilinen alt soyunun B.1.617.2'nin çağdaş soylardan daha bulaşıcı olduğunu göstermektedir.

Ona Delta etiketini veren Dünya Sağlık Örgütü (WHO), onu bir endişe türü (VOC) olarak sınıflandırdı. “Önemli ölçüde artan bulaşıcılık” ve “bu varyantla ilişkili salgınları bildiren artan sayıda ülke” gözlemlemeye devam ettiğini söyledi.

DSÖ, bulaşıcılıkta bir artış veya Covid-19 epidemiyolojisindeki zararlı değişiklik ile ilişkili olduğunda bir varyantı VOC olarak sınıflandırır ; virülansta artış; veya halk sağlığı önlemlerinin veya mevcut teşhislerin, aşıların, tedavilerin etkinliğinde azalma.

Delta varyantını VOC yapan nedir?

Farklı varyantlar, virüsün genetik materyalindeki mutasyonlar veya değişiklikler ile karakterize edilir. SARS-CoV-2 gibi bir RNA virüsü, tuğla gibi yan yana yerleştirilmiş yaklaşık 30.000 baz çift amino asitten oluşur.

Bu bazlardan herhangi birinde meydana gelen bir değişiklik, virüsün şeklini ve davranışını etkili bir şekilde değiştiren bir mutasyona neden olur. Delta varyantı, spike proteininde çoklu mutasyonlar içerir. En az dört mutasyon önemlidir.

Bunlardan birinin adı geçen yıl Mart ayında Danimarka'da bildirilen L452R. Bu mutasyon, vahşi tip suşlardan daha bulaşıcı bulunmuştur ve ayrıca azaltılmış antikor etkinliği ve aşı serumu tarafından azaltılmış nötralizasyon ile ilişkilendirilmiştir.

PHE, P681R mutasyonunun, iletilebilirliği artırabilecek kimyasal süreçlerle ilişkili olduğunu söylüyor.

D614G mutasyonu ilk olarak ABD'de pandeminin başlarında belgelendi ve başlangıçta Avrupa'da dolaşıma girdi. Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezleri (CDC), "Bu mutasyona sahip varyantların daha hızlı yayıldığına dair kanıtlar var" diyor.

Delta'daki bir başka mutasyon da T478K'dır. Bu, ilk olarak geçen yıl Meksika'da tespit edilen ve daha yüksek enfektivite ile ilişkili olan varyant B.1.1.222'deki vakaların yaklaşık %65'inde mevcuttu.

Bulaşabilirlik hakkında şu ana kadar kanıtlar nelerdir?

Public Health England, Delta'nın çoklu analizlerde Alpha'ya kıyasla önemli ölçüde artan bir büyüme oranı göstermeye devam ettiğini söyledi. 17 Mayıs ile başlayan haftada, Birleşik Krallık'taki genom dizileme verilerinin PHE analizi, vakaların %61'inin delta olduğunu buldu.

Alfa vakaları düşerken Delta vakaları artıyor. Ayrıca, PHE, Delta için ikincil saldırı oranlarının Alpha'dan daha yüksek kaldığını söyledi.

Şiddetin kanıtı nedir?

PHE, İngiltere ve İskoçya'dan gelen erken kanıtların “eşzamanlı Alfa vakalarına kıyasla hastaneye yatış riskinde artış olabileceğini” öne sürdüğünü söyledi. “Çok sayıda vaka hala takip döneminde. Bazı bölgelerde, hastane başvuruları erken artış belirtileri gösteriyor, ancak ulusal eğilim net değil” dedi.

Aşılar ne kadar etkilidir?

PHE, İngiltere ve İskoçya'dan Alpha'ya kıyasla Delta için aşı etkinliğinde bir azalmayı destekleyen analizler olduğunu söylüyor. Bu, bir dozdan sonra daha belirgindir. "Yinelenen analiz, Delta'ya karşı aşı etkinliğinin 2 dozdan sonra daha yüksek olduğunu göstermeye devam ediyor, ancak Delta için Alpha'ya kıyasla bir azalma var" dedi.

Cuma günü, The Lancet'teki bir makale, Pfizer-BioNTech aşısı ile tam olarak aşılanmış yetişkinlerin , Delta varyantına karşı diğer varyantlara göre beş kattan daha düşük nötrleştirici antikor seviyelerine sahip olduklarını söyledi. "Uzun vadede, BNT162b2'nin ikinci dozundan bu yana artan yaş ve sürenin, B.1.617.2 ve B.1.351'e karşı azalmış NAb aktivitesi ile önemli ölçüde ilişkili olduğunu not ediyoruz - her ikisi de aynı zamanda Birleşik Krallık'taki nüfusun karakteristik özelliği en yüksek şiddetli Covid-19 riski ”diyor çalışma.

Delta varyantı yeniden enfeksiyonla ilişkili mi?

Birleşik Krallık'taki 874 yeniden enfeksiyon vakasının en son analizi, 556'nın Alfa varyantında olduğunu ve sadece 96'sının Delta varyantında olduğunu gösteriyor. PHE, "Delta'nın yaygınlaştığı süre boyunca, genel kohortta PCR pozitif katılımcılarda bir artış olmadı ve daha önce PCR pozitif veya seropozitif olan bireylerde yeniden enfeksiyon çok düşük sayılarda kaldı" dedi.

Hiç yorum yok

Latest Articles