EN YENİLER:

latest

Ads Place

Giriş Aygıtı nedir ve türleri nelerdir?

  Birçoğunuz  Giriş Aygıtının ne olduğunu  biliyor olmalısınız  , ancak bu terimin kendileri için tamamen yeni olduğu pek çok kişi var.  bu ...

 Birçoğunuz Giriş Aygıtının ne olduğunu biliyor olmalısınız , ancak bu terimin kendileri için tamamen yeni olduğu pek çok kişi var. bu makale onlar için yararlı olacaktır.

 Bu dijital dünyada, bilgisayar olmadan hiçbir şey yapmak imkansız hale geldi. Dizüstü ve Masaüstünde birçok cihazın harici olarak kullanıldığını biliyoruz.

Bununla bilgisayarı çok kolay bir şekilde çalıştırabilir ve kontrol edebilirsiniz. Bu cihazlardan biri de işimizi çok kolaylaştıran giriş cihazıdır. 

giriş aygıtları, giriş aygıtları nelerdir, giriş aygıtı ne demek, giriş aygıtları örnek, pc, pc giriş aygıtları, usb giriş aygıtı, driver, input devic


Giriş Aygıtı Nedir?


Giriş cihazı , cihaza veri girebileceğimiz elektronik bir cihazdır. Bilgisayarın bir parçasıdır. Bir bilgisayara veya kişisel bilgisayara herhangi bir harici şey girdiğimiz cihaza giriş cihazı denir. Bunun bazı örnekleri Klavye, Fare, Tarayıcı, mikrofon, Işık Kalemidir . Tüm bu yerleştirme cihazlarından bilgisayarın içinde bazı girdiler yapıyoruz.

Giriş Aygıtları Türleri

1) Tuş takımı

Bu en önemli giriş aygıtıdır. Bunun yardımıyla bilgisayarın tüm yazma işlerini yapabiliriz. En çok kullanılan cihazlardan biridir. Onun yardımıyla her şeyi yazabiliriz. Şu anda okuduklarınız da bu klavyeyle yazılıyor.

E-posta gönderme, mesaj gönderme, Online transfer, online alışveriş ve diğer şeyler için kullanıyoruz. Bütün bu çalışmalarda klavyeye ihtiyacımız var.

Tuşlar Hakkında Açıklama

Tuşları ile yazma

Bunlar bilgisayarda bir şeyler yazmak için kullandığımız anahtarlardır. (AZ) ve (az) gibi.

Sayı Tuşları (Sayı Tuşları)

(0,1,2,3,4,5,6,7,8,9) gibi bu tuşlarla sayı yazılabilir.

Fonksiyon tuşları

Bilgisayarda klavyenin üzerinde aynı satırda kalan 12 adet tuş bulunmaktadır. F1, F2, F3, F4, F5, F6, F7, F8, F9, F10, F11, F12. Her fonksiyon tuşu farklı bir fonksiyon için kullanılır.

Kontrol tuşları Ok Tuşları

Bu tuşlar İmleç ve Ekranı kontrol etmek için kullanılır. İmleci yukarı, aşağı, sağa, sola hareket ettirmek için kullanılan Ok veya Yön tuşları gibi. Kontrol Tuşları, Ekran Kontrolü ve Kısayol tuşu yapmak için kullanılır. EX-Home, End, Insert, Delete, Page Up, Page Down ve Ctrl(Control),Alternate(Alt), Escape(Esc).

Kopyalamak için Ctrl+c kullanılır. Kesmek için Ctrl+x. Yapıştırmak için Ctrl+v kullanılır.

Özel Amaçlı Tuşlar

Bu tuşlar klavye ile Enter, Shift, Büyük Harf Kilidi , Num Kilidi, Boşluk Çubuğu, Sekme ve Baskı Ekranı. Her anahtarın özel bir amacı vardır.

2) Fare

İşaret aygıtı ve imleç hareket aygıtı olarak da bilinir. Bir farenin 2 veya 3 düğmesi olabilir. Sol, Sağ ve Orta düğmeler gibi (Sol tuş, Sağ tuş, Orta tuş Silindiri). Kullanılan Mouse Bilgisayar ve Grafiksel Kullanıcı Arayüzünün önemini artırmıştır. Fare düz bir yüzeye veya fare altlığı üzerine yerleştirilir. İmleci kontrol etmek için kullanılır.

Sol Tuş

Bilgisayar ekranındaki bazı simgeleri seçin ve Dosya, klasörleri açmak için kullanabilirsiniz . Sol Tuşa bir kez basıldığında buna Sol Tıklama denir.

Sağ Tuş

Sağ Tuşa basıldığında ekranda Alt Menü açılır. Sağ Tuşa basma işlemine Sağ Tıklama denir.

Orta düğme

Ekran yukarı ve aşağı kaydırmak için kullanılır. Kaydırma Düğmesi de denir.

Peki nasıl çalışır

Altına lastik bir top veya lazer ışığı yerleştirilir. Fare bir yüzey üzerinde hareket ettirildiğinde, bu lastik top döner veya lazer ışığı hareket eder. Hızı ve yönü, monitördeki fare işaretçisinin hızına ve yönüne dönüştürülür, bir şekilde fare çalışır.

3) Oyun kolu 

Joystick bir giriş aygıtıdır. Hareket topu gibi davranır. İçinde iki top var. Topların kolayca döndürülebilmesi için toplara bir çubuk takılır. Video oyunları oynamak için kullanılabilir, CAD Tasarım ve Simülatör eğitimi vb. Sola hareket ettirdiğimizde, içeriden sağa hareket eder. Üst top yön için kullanılır ve iç top yuvada hareket eder.

4) Işık Kalemi 

Şekli bir kalem gibidir. Bir baskı aygıtı ve işaretleme aygıtıdır. Kalem yardımı ile bilgisayar ekranına yazı yazılabilir. Resimler çizilebilir, barkodlar okunabilir.

Bu kalemin küçük tüpünün içinde fotosel ve optik sistem mevcuttur.

Peki nasıl çalışır ?

Işık Kalemi ekranın üzerine getirildiğinde ve Kalem Düğmesine basıldığında. Böylece fotosel, ekranın konumunu algılar ve o konumun ilgili sinyalini CPU'ya gönderir.

5) Tarayıcı

Bir tarayıcı kullanarak, yazılı kağıtlar ve fotoğraflar dijital görüntülere dönüştürülebilir ve bellekte saklanabilir. Belgeler ayrıca tarayıcı aracılığıyla bilgisayarda taranabilir ve saklanabilir.

Bu dijital görüntüler üzerinde bilgisayar tarafından da işlem yapılabilmektedir. İşleme, taranan belgeyi düzenleyebileceğiniz anlamına gelir.

o nasıl çalışır

Tarayıcı, belgeye parlak bir ışık verir. Bir belgenin görüntüsünü yansıtan ışık ve bu ışık, Foto Duyarlı Öğede kalır. Charged Couple Device adında bir cihaz var, şarj edilen ışığı dijital görüntü haline getirerek bilgisayarın içinde depoluyor. Belgeyi yazdırmadan önce de düzenleyebilirsiniz.

6) Mikrofon

Aynı zamanda bir giriş aygıtıdır. Sesleri Dijital Forma dönüştürür ve saklar. Ses Kaydedici kullandığınız gibi.

Sesi alır, dijital sinyale dönüştürür ve ayrıca hoparlörden çıkış yapar.


----------------------------------------------------------------------


NOT : SİTEM'DE FAYDALI MAKALELER, İŞE YARAR BİLGİLER PAYLAŞIYORUM SİTEMİ ÇEVRENİZE TAVSİYE EDERSENİZ ÇOK MEMNUN KALIRIM  :)

giriş aygıtları, giriş aygıtları nelerdir, giriş aygıtı ne demek, giriş aygıtları örnek, pc, pc giriş aygıtları, usb giriş aygıtı, driver, input device, input devices, eğitici, nasıl,


Hiç yorum yok

Latest Articles