EN YENİLER:

latest

Ads Place

Hayatınızı Kolaylaştıracak Gizli Chrome Özellikleri

Google'ın Chrome tarayıcısında, bilmediğiniz bir sürü gizli küçük numara var. İşte sizi daha iyi bir Chrome kullanıcısı yapacak en yar...

Google'ın Chrome tarayıcısında, bilmediğiniz bir sürü gizli küçük numara var. İşte sizi daha iyi bir Chrome kullanıcısı yapacak en yararlı ipuçlarından bazıları.


Hayatınızı Kolaylaştıracak Gizli Chrome Özellikleri

Arama motorları internete açılan penceremizse, web tarayıcısı da pencere çerçevesidir. İyi bir tarayıcı, temel arama işlevlerini desteklemelidir, ancak en popüler seçenekler, web'e erişmek için kendi işletim sistemleri gibi davranır. Ancak, çevrimiçi yaşamda hiçbir seçenek, pazarın yaklaşık %65'ine sahip olan Google'ın Chrome tarayıcısından daha yaygın hale gelmedi .

Hangi web tarayıcısının en iyi olduğu konusunda hâlâ pek çok tartışma olsa da, Microsoft'un Edge ve Opera'sı da dahil olmak üzere Chrome'a birçok alternatifin Google'ın açık kaynaklı Chromium projesine dayanmasının bir nedeni var .

Chrome'un popülaritesinin nedenlerinden biri, temiz, cilalı kullanıcı arayüzü ve çok yönlülüğüdür. Neredeyse dipsiz uzantı kitaplığını göz önünde bulundurduğunuzda Chrome'un yetenekleri büyük ölçüde artarken, Chrome'un tamamına  yerleştirilmiş, belki de bilmediğiniz çok sayıda stok işlevi vardır. Ve Google her zaman yeni işlevler ekliyor.

Gerçekten kullanmanız gereken Chrome'un içine gizlenmiş özellikler için aşağıdaki listeye göz atın.Gizli Modla Gizlen


Hayatınızı Kolaylaştıracak Gizli Chrome Özellikleri


Chrome'un göz atma geçmişinizi kaydetmesini veya web sitelerinin etkinliğinizi izlemesini istemiyorsanız Gizli Mod'a gidin. İster tatil hediyesi alışverişi isterse daha fazla yetişkin etkinliği olsun, dünyanın bilmesini istemeyeceğiniz şeylere göz atarken iyi bir seçenektir .

Chrome'da bir gizli pencere açmak için tarayıcının sağ üst köşesindeki üç nokta simgesini tıklayın ve Yeni gizli pencere 'yi seçin  . Mobilde, sağ alttaki (iOS) veya sağ üstteki (Android) üç noktalı simgeye dokunun ve Yeni Gizli Sekme öğesini seçin  .

Gizli Mod'un ,  iş veya ziyaret ettiğiniz web siteleri tarafından davranışınızın izlenmesini engellemeyeceğini unutmamalıyız  (yine de IP adresinizi kaydedebilirler  ). Çevrimiçi gizlilik konusunda ciddiyseniz, bir VPN hizmeti düşünün  .

Ekranınızı YayınlayınHayatınızı Kolaylaştıracak Gizli Chrome Özellikleri

 Telefonunuzdan TV'nize Netflix ve Hulu gibi video akışı hizmetlerinden  içerik  yayınlamak için Chromecast'inizi kullanabileceğinizi biliyorsunuz  . Ancak Chrome'un yerleşik Cast işleviyle PC ekranınızda gördüğünüzü TV'ye de aktarabilirsiniz. Bunu yapmanın en doğrudan yolu, Google Chrome'da herhangi bir yeri sağ tıklayıp Yayınla'yı seçmektir. Ayrıca sağ üstteki üç noktalı simgeden de ulaşabilirsiniz.

Açılır pencerede, tarayıcı pencerenizin görünmesini istediğiniz Chromecast özellikli cihazı seçin. Hedef televizyona bir sekme mi, tüm masaüstünüz mü yoksa belirli bir dosya mı yayınlayacağınızı da seçebilirsiniz.

Entegre Müzik Kontrolü


Hayatınızı Kolaylaştıracak Gizli Chrome Özellikleri


Bir sekmede makale okuyor ve diğerinde müzik dinliyorsanız, yalnızca duraklat tuşuna basmak için uzaklaşmanız gerekmez. Chrome, menü çubuğundaki nota simgesinden erişilebilen yerleşik bir müzik denetleyicisine sahiptir. Düğmeye tıkladığınızda çalabilir/duraklatabilir, ileri ve geri arama yapabilir ve bir parçayı atlayabilir veya geri gidebilirsiniz. Bu bir YouTube videosuysa, herhangi bir sekmeden izlemek veya canlı altyazıları açmak için resim içinde resim modunu açabilirsiniz.

Omnibox'ın Sihrini Kullanın
Chrome'un çok amaçlı adres çubuğu (Google'ın adres çubuğu dediği şey), yerleşik bir Google arama sayfası gibidir. Aynı özelliklerin çoğunu gerçekleştirebilir ; matematik problemlerini çözün, temel soruları yanıtlayın ve dönüşümleri gerçekleştirin; bunların hepsini siz aramanızı yazmayı bitirmeden önce yapın. En sevdiğiniz web sitelerinde gezinmeden bile arama yapabilirsiniz.

Bu taktik, örneğin Google.com'u veya Wikipedia'nın ön sayfasını ziyaret etmeden doğrudan orangutanlarla ilgili Wikipedia makalesine gitmek istiyorsanız faydalıdır. Bu özelliği ayarlamak için önce Ayarlar > Arama motoru > Arama motorlarını yönet seçeneğine gidin . Burada, varsayılan arama motorunuzu (çok amaçlı adres çubuğuna her sorgu yazdığınızda Chrome'un kullandığı) ve hızlı aramalar için halihazırda mevcut olan diğer siteleri göreceksiniz.

Yani, hızlı Vikipedi aramalar için tıklayın  Ekle  altında 
  ve site URL'sini ekleyin. Ardından, çok amaçlı adres çubuğuna bir sonraki "Wikipedia.org" yazdığınızda, en sağda, site içinde arama yapmak için sekmeye basmanızı söyleyen bir uyarı göreceksiniz.

Sekme düğmesine bastığınızda, çok amaçlı adres çubuğu artık Google yerine o web sitesinde arama yaptığınızı gösterecektir. Bir aramada Enter'a bastığınızda, bir Google arama sonucu yerine doğrudan o sayfaya yönlendirilirsiniz.

Bu işlev, referans veya arama sitelerine özgü değildir. Çok amaçlı adres çubuğunu, yönetilen arama motorları listenizde yer aldığı sürece, neredeyse her sitede, doğrudan arama yapmak için kullanabilirsiniz. Chrome, ziyaret ettiğiniz herhangi bir site için bu "anahtar kelime aramalarını" otomatik olarak ekler.


Bir web sayfasındaysanız ve hakkında daha fazla bilgi edinmek istediğiniz bir kelime veya kelime öbeğiyle karşılaşırsanız, Chrome kolay, yerleşik bir arama seçeneği sunar. Aramak istediğiniz kelimeleri vurgulayın, sağ tıklayın ve [vurgulanan metin] için Google'da Ara'yı seçin  . Yeni bir sekme açılacak ve Google aramanız görünecektir. Alternatif olarak, bir kelimeyi veya ifadeyi vurgulayabilir, ardından bir web araması yapmak için doğrudan Chrome'un çok amaçlı adres çubuğuna sürükleyip bırakabilirsiniz.

Bir Android cihazda bir kelime veya kelime öbeği aramak için, uzun bir dokunuşla herhangi bir metin seçimini vurgulayın ve Chrome o terim için bir arama kartı oluşturacaktır. Söz konusu kelime veya kelime öbeği için Google arama sonuçlarını görüntülemek için ekranın altında görünen kartı yukarı çekin.

iOS'ta, bir kelimeyi veya tümceyi vurgulamak, "Ara" seçeneğiyle bir açılır pencere oluşturur; aşağı kaydırın ve  daha fazlası için Web'de Ara'ya dokunun  .

Açık sekmeleri yönetmenin birçok yolu vardır , ancak çok fazla açık sekmeniz varsa ve her şeyin nerede olduğunu bilmiyorsanız internette gezinmek zor olabilir. Chrome, her şeyi düzenli ve kolay bulunabilmesi için sekme grupları oluşturmanıza olanak tanır. Bir sekmeyi sağ tıklayın ve bir grup oluşturmak için sekmeyi yeni gruba ekle'yi seçin .

Açılır menüden grubu adlandırabilir, renk atayabilir, yeni bir sekme ekleyebilir, grubu bölebilir, gruptaki tüm sekmeleri kapatabilir ve tüm sekmeleri yeni bir pencerede açabilirsiniz. Grubu yeniden düzenlemek, yeni sekmeler eklemek ve hatta sayfaları kaldırmak için sekmeleri de sürükleyebilirsiniz. Yeni bir sekme eklemek, sekmeyi gruptan kaldırmak veya yeni veya mevcut bir gruba taşımak için grup içindeki bir sekmeye sağ tıklayın.

Sekmelerinizi gruplar halinde derledikten sonra, kullanmaya hazır olana kadar içindeki tüm sekmeleri gizlemek için bir grup adına tıklayabilirsiniz. Bu, Chrome'da tüm açık sekmelerinizi bulmanızı çok daha kolaylaştırır.

Android kullanıcıları Chrome ile benzer bir özelliğe sahiptir. Bir web sayfasında bulabileceğiniz bir bağlantıya uzun basın ve bir grup oluşturmak için açılır menüden Grupta yeni sekmede aç'ı seçin . Sayfanın altında açık sekmeleri gösteren bir menü çubuğu göreceksiniz. Grup içinde yeni bir sekme açmak için artı (+) simgesine dokunun. Gruptaki tüm sekmeleri görüntülemek ve yeniden düzenlemek için ok düğmesine dokunun.

Tüm sekmelerinizi (ve sekme gruplarınızı) tek bir sayfada birlikte görüntülemek için sağ üst köşedeki sekme simgesine yine de dokunabilirsiniz. Bir sekmeye uzun basarak ve içine sığana kadar başka bir sekmenin üzerine sürükleyerek bu sayfadan yeni gruplar oluşturabilirsiniz. Aynı anda gruplamak üzere birden çok sekme seçmek için üç nokta simgesine dokunabilir ve Grup sekmelerini seçebilirsiniz.

Bu makalemde bazı google chrome özelliklerinden bahsettim bu serinin 2. bölümünde kalan chrome özelliklerden bahsedeceğim.

Hiç yorum yok

Latest Articles