EN YENİLER:

latest

Ads Place

Kali Linux Nedir ve Nasıl İndirilir?

 Eğer Etnik Hack adını daha önce duyduysanız mutlaka Kali linux ile karşı karşıya gelmişsinizdir. Ama içinizde Kali Linux'un ne olduğunu...

 Eğer Etnik Hack adını daha önce duyduysanız mutlaka Kali linux ile karşı karşıya gelmişsinizdir. Ama içinizde Kali Linux'un ne olduğunu ve faydalarının neler olduğunu merak edecek birçok insan var. Siz de onlardan biriyseniz, bugünün makalesi sizin için çok bilgilendirici olacak.

Kali Linux , günümüzün endüstrilerinden biridir.Önde gelen Linux dağıtımı, penetrasyon testi ve etik korsanlık söz konusu olduğunda. Bu, varsayılan olarak (zaten) birçok bilgisayar korsanlığı ve sızma aracının ve yazılımının önceden yüklenmiş olduğu bir dağıtımdır. Aynı zamanda bu Linux sürümü tüm dünyada birçok kişi tarafından kullanılmaktadır.

Bunlara Linux hakkında hiçbir şey bilmeyen Windows kullanıcıları da dahildir. Bu nedenle, bir şey bilse de bilmese de herkes onu kullanmakla çok ilgileniyor. Bunun bir çok nedeni var, kimisi sadece eğlence için, kimisi kız arkadaşını etkilemek için, kimisi de komşusunun wifisini hacklemek için yapıyor.

İnanın bunu yapmak hiç doğru değil çünkü Kali Linux bu iş için yapılmadı. Bugün bu yazıda Kali Linux'un ne olduğunu ve onunla ilgili her şeyi derinlemesine anlayacağız. Böylece onu doğru bir şekilde anlamanız kolay olacaktır. O halde gecikmeden başlayalım.


Kali Linux Nedir ve Nasıl İndirilir?

Kali Linux Nedir

Kali Linux, siber güvenlik gibi görevler için uzmanlaşmış bir Linux dağıtımıdır . Sızma testi için çok fazla özelleştirme yapılmış açık kaynaklı bir üründür, bu nedenle birçok şirketin güvenlik açıklarını belirlemesine yardımcı olur.

Bu arada, bir Linux dağıtımında genellikle Linux'un Çekirdek, bir dizi temel yardımcı program ve uygulamanın yanı sıra bazı varsayılan ayarlarla birlikte bulunur. Bu yüzden Kali Linux'ta pek benzersiz bir şey yoktur, çünkü içinde hangi araçlar bulunursa bulunsunlar, başka herhangi bir Linux dağıtımına da kurulabilirler.

Bundaki en büyük fark, Kali Linux'ta tüm araçların önceden paketlenmiş olması ve varsayılan ayarlarının da tipik bir masaüstü kullanıcısına uyan kullanımlarına göre seçilmesidir.

Kali Linux, bir Debian Linux dağıtımına dayanmaktadır ve aynı anda çok çeşitli cihazlarda çalışır. Açık kaynaklı olduğu için, birçok geniş kapsamlı kurumsal senaryoda kullanımı ücretsiz ve aynı zamanda yasaldır.

Aynı zamanda birçok uzman Kali Linux'un yeni başlayanlar tarafından değil, sadece Linux uzmanları tarafından kullanılmasını önermektedir.

Kali Linux'u kim geliştirdi?

Kali Linux bir güvenlik firması olan Offensive Security tarafından 13 mart 2013 yılında geliştirilen. Daha önceki Knoppix tabanlı adli bilişim ve penetrasyon testi dağıtımı BackTrack'in üzerine, Debian'da yeniden yazılmıştır.

Kali Linux'un Resmi Açıklaması Nedir?

Kali Linux'un Resmi Açıklaması “ Penetrasyon Testi ve Etik Hacking Linux Dağıtımı ” dır . Basitçe söylemek gerekirse, güvenlikle ilgili araçların önceden yüklenmiş olduğu bir Linux dağıtım paketidir. Bunlar tamamen hedeflenmiş ağlardır ve Yalnızca bilgisayar güvenliği uzmanları içindir.

Kali Linux ne zaman ve neden tanıtıldı?

Bildiğimiz gibi dinamik Linux platformu ve Linux sistemi ile birlikte kullanımı giderek artmaya devam etti. Linux sisteminin kullanımı arttıkça, Linux Uzmanları için güvenli bir ortam ihtiyacı da arttı. Bu güvenli Linux taramasını azaltmak için Kali Linux 13 Mart 2013'te tanıtıldı.

Kali Linux, asıl işi kullanıcılara gelişmiş Sızma Testi ve Güvenlik Denetimi hizmetleri sağlamak olan Debian tabanlı bir Linux dağıtımıdır . Bu Kali, Linux kullanıcıları için güvenlik departmanına birçok hile sağlayan bir araçtır.

Kali Linux'ta, Penetrasyon Testi, Güvenlik araştırması, Bilgisayar Adli Tıp ve Tersine Mühendislik gibi birçok güvenlik görevini yerine getirmenize yardımcı olacak bu tür birçok araç bulunmaktadır.

Bu tamamen harika güvenlik paketi Kali Linux, önde gelen bir bilgi güvenliği eğitim şirketi olan ve dijital güvenlik sisteminin geliştirilmesine öncülük eden Offensive Security tarafından geliştirilmiş, finanse edilmiş ve sürdürülmüştür .Bazen sahada büyük başarılar elde edilmiştir.

Aslında Kali Linux, BackTrack Linux'un tamamen yenilenmiş halidir, ancak bu Linux'ta BackTrack Linux'un tüm sınırlamaları kaldırılmış ve yerine yeni ve daha iyi güvenlik araçları eklenmiştir.

Linux İşletim Sisteminin Özellikleri

Kali Linux, en iyi ve güçlü faydaları nedeniyle son zamanlarda çok iyi ve popüler bir işletim sistemi haline geldi . Kali Linux hakkında biraz daha bilgi edelim.

1. Yeni bir kullanıcı Linux için gizlidir, ve başka bir süper kullanıcının sistem kullanımına erişimi için izin gereklidir.

2. Kali Linux, günlük bilgi işlem için iyi bir seçim değildir (örn. Ofis Çalışması,İnternette Gezinme, Video Düzenleme vb.). Burada bilgisayarınızı başkalarıyla bile paylaşamazsınız.

3. Kali Linux'un özelliklerinin çoğu menüde değil komut satırında gizlidir. Bu nedenle, burada herhangi bir özel ofis uygulaması veya aracı ( hesap makinesi ve hızlı not hariç) alamazsınız . Burada bulunan tüm araçlar güvenlik odaklıdır.

4. Kali tamamen Debian tabanlıdır, ancak içinde belirli bir araç yoktur. Komutları kullanarak istediğiniz kadar araç yükleyebilirsiniz (örn. apt-get update, apt-get install ).


5. Root'a göre çalışmak çoğu zaman iyi değildir. İçinde herhangi bir kısıtlama olmadığı için, istemeseniz de birçok şeyi yapıyorsunuz, bu da daha sonra size sıkıntı veriyor. Dosya türünü değiştirme, ayarları değiştirme vb.

Kali Linux Nasıl İndirilir ve Kurulur?

Kali Linux'u da sisteminize kurmak istiyorsanız, önce ISO'sunu da kurmalısınız, resmiweb sitesinden dosya indirilmelisiniz .


Buradaki resmi Link verdik kali linux/download

PC'niz 64 bit Intel CPU ise , amd64 sizin için doğru bir indirmedir. İndirdikten sonra, SHA-256 parmak izi ile kontrol edebilir ve ayrıca indirilen dosya ile karşılaştırabilirsiniz.

ISO'yu sağlama toplamı ile kontrol ettikten sonra, o ISO'nun bütünlüğünü kontrol ederek onaylayabilirsiniz.

Kali Linux neden yeni başlayanlar için uygun değil?

Eğer sadece Linux kullanan biriyseniz veya kendinizi bu kadar uzman görmüyorsanız ve bir şeyleri anlamak için defalarca internetin yardımını alıyorsanız, o zaman kesinlikle Linux'a yeni başlamışsınız demektir. O zaman Kali Linux'un size uygun olmadığını düşünün.

Kali Linux, temel olarak penetrasyon testi yapan profesyoneller ve etik korsanlığı öğrenmiş ve dijital adli tıpta çalışan kişiler için tasarlanmıştır . Ancak o zaman bile, günlük kullanımda Kali Linux kullanırken bu tür birçok zorlukla karşılaşmanız gerekebilir.

Uzman olmanıza rağmen bu araçları ve yazılımları çok dikkatli kullanmalısınız. Bu, yeni yüklediğiniz bir yazılım değildir ve işler karışmaya başlar. Her araç dikkatli bir şekilde kullanılmalı ve her yazılım kurulumdan önce dikkatlice incelenmelidir.

Bu nedenle, yeni başlayan veya ortalama bir Linux kullanıcısıysanız, önce Linux'u ve tüm arka plan programlarını, hizmetlerini, yazılımlarını , dağıtımlarını okumalı ve nasıl çalıştıklarını anlamalısınız, bunun için birçok ücretsiz video bulacaksınız. Size etik hackleme ve Kali'nin nasıl uygulanacağı hakkında bilgi veren daha fazla kurs vardır.

Kali Linux'un Modifiye Çekirdeği ve Yazılımı

Kali Linux, Debian'a dayanmaktadır , bu nedenle Dabian ile aynı yazılım mimarisini kullanır ve bu nedenle Kali Linux'ta tam olarak Dabian'a benzeyen bu tür birçok yazılım bulacaksınız.

Aynı zamanda, bazı paketler, güvenliğin sertleştirilebilmesi ve olası bazı açıkların giderilebilmesi için değiştirilir. Kali'yi kullanan Linux çekirdeği , farklı cihazlara kablosuz enjeksiyon yapmanıza izin verecek şekilde zaten yamalanmıştır.

Bu tür yamalar genellikle vanilya çekirdeğinde bulunmaz. Kali Linux ise Debian sunucularına ve yansılarına bağımlı değildir, aynı zamanda kendi sunucularında paketler oluşturur.

Bu nedenle Kali Linux resmi belgelerinde herhangi bir 3. taraf yazılım deposu kurmayın, çünkü Kali Linux her zaman yeni sürümünü yalnızca Debian Testi temelinde yayınlar ve bu durumda Yeni bir depo yüklemeniz varsa. , o zaman sisteminizi de bozabilir.

Kali Linux'un Avantajları Nelerdir?

1. Birçok Gelişmiş Penetrasyon Test Aracına Sahiptir

Kali Linux'ta, 600'den fazla süper şaşırtıcı gelişmiş Penetrasyon' Test aracını önceden barındırır. Bunda BackTrack Linux'un o kadar popüler olmayan araçları, Kali Linux'ta yeni gelişmiş penetrasyon test araçları ile değiştirilmiştir.

2. Bu tamamen ücretsiz bir Linux aracıdır

Kali Linux sistemi tamamen ücretsiz olup, kullanıcılarına ömür boyu ücretsiz hizmet vermektedir. Bununla, kullanıcılar yeni güncellemelerle özgürce kullanabilirler.

3. Açık kaynaklı Git ağacı

Bu Kali Linux, kullanıcılar tarafından erişilebilen tamamen açık kaynaklı bir sistemdir. Herkes tüm kodlarını kolaylıkla görebilir, açık geliştirme ağacı ile birlikte kodlamanın gelişimi her adımda kolayca görülebilir.

4. FHS desteğine sahip olmak

Kali, Linux kullanıcılarının ikili dosyaları, destek dosyalarını, kitaplıkları vb. kolayca bulabilmeleri için Dosya Sistemi Hiyerarşi Standardını kullanır. Bu, Kali Linux'u diğer Linux sistemlerinden ayıran önemli bir özelliktir.

5. Cool Wireless desteğine sahip olmak

Kali Linux, herhangi bir kablosuz destek sistemine veya aynı anda bağlayabileceğiniz USB bağlantı noktalarına bağlanabilmesi için bu özel özelliğe sahiptir.

Kali Linux çok çeşitli olmasını sağlar Daha da uyumlu hale gelmesi için donanımda çalıştırmak, diğer birçok USB ve kablosuz cihazda çalışmasını sağlar.

6. Kali birçok dili destekler

Kali Linux'un tüm 'penetrasyon' araçları gibi İngilizce'dir, ancak bunun dışında kullanıcıların diğer dillerde çalışmasına izin verir.

7. ARMEL ve ARMHF desteğine sahip olmak

Muhtemelen Raspberry Pi ve BeagleBone Black gibi ARM tabanlı tek kartlı sistemlerin diğerlerinden daha yaygın ve ucuz hale geldiğini ve bunun yerine Kali'nin ARM desteğinin eşit derecede sağlam olması gerektiğini biliyorsunuzdur. hem ARMEL hem de ARMHF sistemleri için tam olarak çalışan tüm kurulumlar .

Kali Linux'u kullanmalı mısınız?

Kali Linux'u birincil sistem olarak kullanan çok az insan var. Bunu yapmak isteseniz bile, yine de size tüm kişisel dosyalarınızı, şifrenizi sunar. Veriler ve her şey ayrı bir sistemde saklanmalıdır. Aynı zamanda hayatınızı kolaylaştıracak birçok günlük kullanım yazılımını da yüklemeniz gerekecek.

Daha önce de belirttiğim gibi Kali Linux kullanmak çok risklidir ve çok dikkatli yapılmalıdır, oysa eğer bir gün hacklenirseniz tüm verilerinizi kaybetmeniz gerekecek veya daha geniş bir kitleye ulaşacaksınız.

Hukuk dışı herhangi bir iş yapıyorsanız da kişisel bilgileriniz kullanılarak takip edilebilirsiniz. Ayrıca, yalnızca root erişimine sahip olduğu için tüm verilerinizi kendiniz yok edebilirsiniz. Bu nedenle bu araçları kullanırken dikkatli olunmalıdır.

Bazı profesyonel beyaz bilgisayar korsanlarının onu birincil sistem olarak kullanmaları da yasaktır, ancak herhangi bir penetrasyon testi çalışmanızı yapmak için bir USB yardımıyla kullanabilirsiniz. Bu nedenle, veri kaybınızın şansı sanki varmış gibi sona erer.

UYARI

Kali Linux'u gerçekten kullanmak istiyorsanız, onu hafife almamalısınız. Bunun yerine, önce Kursları ve Videoları kullanabileceğiniz onu öğrenmelisiniz. Bununla birlikte gelen dertlerden uzak durma sanatını da öğrenmek gerekir.

bugün ne öğrendin

Umarım Kali Linux Nedir ve Nasıl İndirilir? başlıklı makalemi beğenmişsinizdir. Okuyuculara Linux işletim sisteminin özellikleri hakkında eksiksiz bilgi vermeye çalıştım.
Hiç yorum yok

Latest Articles