EN YENİLER:

latest

Ads Place

MS Word nedir ve Microsoft Word nasıl öğrenilir? 2021 ( DETAYLI )

 microsoft word, word, ms word, microsoft word nedir, word nasıl öğrenilir, microsoft word lisans key, microsoft word sayfa silme, eğitim, b...

 microsoft word, word, ms word, microsoft word nedir, word nasıl öğrenilir, microsoft word lisans key,

microsoft word sayfa silme, eğitim, bilgi, akademi, nasıl yapılır, öğren, office, microsoft office, tez,


MS Word nedir ve Microsoft Word nasıl öğrenilir? 


MS Word, yaygın olarak kullanılan bir ticari kelime işlemci yazılımıdır . Microsoft tarafından tasarlanmıştır. Görüldüğü takdirde, MS Word bir bileşendir.Microsoft Office paketinde yer almaktadır. Bu bir üretkenlik yazılımıdır, ancak bağımsız bir ürün olarak da satın alınabilir.

İlk olarak 1983 yılında piyasaya sürüldü ve sonrasında popülaritesi o kadar arttı ki birçok kez revize edildi. Microsoft Word artık hem Windows hem deMacintosh işletim sistemlerinde mevcuttur .

Microsoft Word'e basitçe Word veya MS Word denir.

MS Word'ün Kullanımı

microsoft word, word, ms word, microsoft word nedir, word nasıl öğrenilir, microsoft word lisans key, microsoft word sayfa silme, eğitim, bilgi, aka
MS Word, belge oluşturmak için kullanılır.
Bu Programı kullanarak profesyonel özgeçmiş, kapak mektupları, el ilanları vb. gibi birçok şey oluşturabilirsiniz.

Ayrıca herhangi bir resmi çalışma veya dokümantasyon çalışması da yapabilirsiniz. İşte bu yüzden bugün, Microsoft Word'ün ne olduğu ve özellikleri hakkında size bilgi verme gerekçesi duydum böylece MS Word'e girişinizin tüm temelleri tamamen netleşsin.

O zaman gecikmeden başlayalım ve Microsoft Office Word hakkında bilgi sahibi olalım.

MS Word'ü kim oluşturdu?

Microsoft Word'ün ilk sürümü , Xerox'un ilk programcıları Charles Simonyi ve Richard Brodie tarafından geliştirildi. 1981'de Bill Gates ve Paul Allen tarafından işe alındı.

İlk Word sürümü, Word 1.0, Ekim 1983'te Xenix ve MS-DOS için yayınlandı. O zamandan beri, yavaş yavaş birçok değişiklik geçirdi ve kullanıcıların ihtiyaçlarına göre de geliştirildi.

MS Word'ün Özellikleri

microsoft word, word, ms word, microsoft word nedir, word nasıl öğrenilir, microsoft word lisans key, microsoft word sayfa silme, eğitim, bilgi, aka

1.  WYSIWYG (what-you-see-is-what-you-get) 
Ekranda görüntülenen veya yazdırıldığında veya başka herhangi bir cihazda ekranda görünen her şeyin hareket ettirildiğinde tam olarak aynı görünmesini sağlar.

2.   Yazım denetimi : Word'de yazım denetimi yapmak için yerleşik bir sözlüğe sahiptir; Yanlış yazılan kelimeler kırmızı dalgalı bir alt çizgi ile işaretlenmiştir. Bazen Word, açıkça yanlış yazılmış sözcüğü veya tümceyi otomatik olarak düzeltir.

3.   Kalın, altı çizili, italik ve üstü çizili gibi metin düzeyindeki özellikler .

4.   Sayfa düzeyindeki özellikler girinti, paragraflama, yaslama vb.

5.   Dış destek : Word, Office paketinin çok yaygın diğer üyelerine sahip olan diğer programlarla kullanım için çok uyumludur.

ve bir çok detay gerektiren özelliği vardır.

Microsoft Word Nasıl Öğrenilir

Yeni bir kullanıcının anlaması çok kolaydır. Daha önce hiç kullanmadıysanız,  aşağıda verdiğim makale yardımıyla kullanabileceksiniz.

1. Word Kullanıcı Arayüzünü Keşfedin

Tüm biçimlendirme araçlarını içeren arabirim öğelerini öğrenin. Bunun için araç çubuğunuzda araçları etkinleştirmeniz gerekebilir. Bunun için gördüğünüzAraç çubukları sekmeden seçilmeli ve ardından “ Standart ” seçilmelidir .

1. Menü çubuğu, ekranın üst kısmında bulunan ve örneklerdeki gibi her şeyi bulabileceğiniz alandır. Dosya , Düzenle, Görünüm ve diğer önemli menü komutlarını bulabilirsiniz.

2. Araç Çubuğu, Menü Çubuğunun hemen altında bulunur ve kaydetme, yazdırma ve belge açma vb. gibi genel görevleri görüntüler.

3. Şerit, çalışma alanının üstünde, araç çubuğunun altında bulunur ve Microsoft Word'ün özelliklerini Giriş sekmesi ve Düzen sekmesi gibi kategoriler halinde düzenler.

2. Belgenizin hizalamasını ayarlayın

Farklı belge türlerinin farklı metin hizalamaları vardır. Belgenizi sola, sağa ve ortaya yerleştirmek isteyip istemediğinizi seçebilirsiniz ancak bunun için Paragraf bölümünde Şerit'in Hizalama düğmelerine tıklamanız yeterlidir.

1. Bunlar, bir belgenin küçük bir versiyonu gibi görünen ve düğmelerin hizalama işlevine göre küçük siyah çizgilere sahip olan düğmelerdir.

2. Bu hizalama düğmelerini şeridin ortasında, Altı Çizili düğmesinden sonra ve Madde İşaretleri düğmesinden önce görebilirsiniz.

3. Belgenizin Satır Aralığını Ayarlayın

Ayarları yapabilirsiniz ancak bunun için Satır ve Paragraf Aralığı düğmesine tıklamanız gerekir. Bu aracı kullandıktan sonra yazdığınız tüm metinler, belirlediğiniz aralığı takip edecektir.

1. Hizalama butonlarından sonra gelecek olan şeritte Satır ve Paragraf aralığı butonlarını bulunuz. Bu düğme, çizgilerin solunda dikey okları olan bir dizi çizgiye benziyor ve yukarı ve aşağıyı gösteriyorlar.

2. Mehjuda satırının ve paragrafın aralığını düzenlemek istiyorsanız, önce bu bağlamı vurgulamanız ve ardından düzenlemek için Satır ve Paragraf Aralığı düğmesine tıklamanız gerekir.

3. İsterseniz ekranın üst kısmındaki menü çubuğundaki Format sekmesine tıklamanız gereken satır ve paragraf boşluklarını düzenleyebilirsiniz, burada listeden “Paragraf” seçeneğini seçmeniz gerekir, ve İstediğiniz aralığı seçebilirsiniz.

4. Üniversite denemeleri ve ön yazılar gibi çoğu profesyonel belge çift aralıklı olmalıdır.

4. Sayfa Yönünü Ayarlayın

Belgeyi farklı bir yönde yazmak istiyorsanız, bunun için “Yönlendirmeler” seçeneğine tıklayın. Menü çubuğundaki Sayfa Düzeni bölümündedir ve ardından bu açılır listeden Dikey veya Yatay formunu seçin.

5. Kağıdın boyutunu değiştirin

Menü çubuğundaki Sayfa Düzeni bölümünde.
Belgeyi belirli bir kağıt boyutunda yazdırmak istiyorsanız, “Boyut” düğmesine tıklayın ve açılır listeden istediğiniz boyutu seçin.

  • Bunu yaparak yazdığınız belgenin sanal boyutunu değiştirecektir.

6. Belge Anahtarı Üstbilgilerini ve Altbilgilerini Ayarlayın

Bir başlık, sayfanın her sayfasında görünen tüm ayrıntıları içerir.

1. Belgenin başlığını ayarlamak istiyorsanız, sayfanın en üst kısmına çift tıklayın, böylece başlık alanı görünecektir.

2. Bundan sonra belge alt bilgilerini ayarlayın. Altbilgiler de belge üstbilgilerine benzer. Tüm metnin sayfanın altında göründüğü yer. Başlığın tam karşısında.

3. Başlıkta yaptığımız gibi alt bilgi için sayfanın en altına çift tıklamanız gerekiyor, bunu yaptığınızda alt bilgi alanı görünecektir.

4. Dilerseniz sayfanızdaki üstbilgi ve altbilgileri de düzenleyebilirsiniz, bunun için ekranın üst kısmında yer alan menü çubuğundan "Görünüm" sekmesini seçip "Üstbilgi ve Altbilgi" seçeneğine tıklamanız gerekir. Altbilgi” "Listede olan. Bunu yaparak sayfanın üstbilgileri ve altbilgileri düzenlemeye veya oluşturmaya açık olacaktır.

7. Kenar Boşluğunu Ayarlayın

Bunun için Sayfa Düzeni sekmesinde bulunan Sayfa Yapısı bölümündeki “Kenar Boşlukları” butonuna tıklamanız ve açılır listede yer alan ön tanımlı kenar boşluk ayarlarından kenar boşluğunu seçmeniz gerekmektedir.

Kendi marj ölçümlerinizi seçmek istiyorsanız, açılır listenin en altındaki “Custom Margins”e tıklayın, buradan özelleştirilmiş marjınızı seçebilirsiniz.

8. Sütun Ekle

Gazete benzeri bir belge oluşturmak istiyorsanız, bunun için belgelerinizin biçimini ayarlamanız ve sütunlarda seçmeniz gerekir.

Burada Şerit'ten “Sütunlar” seçeneğini seçmelisiniz ve burada açılır listeden istediğiniz sütunların sayısını ve hizalamasını seçin. Bu Sütunlar düğmesini şeridin üst satırında bulabilirsiniz. Bu düğme yeşil ikiye bölünmüş küçük bir dikdörtgenin gösterildiği simge .

1. Bir, iki veya üç sütun seçmeniz gerekiyorsa, bu önceden ayarlanmış seçenekleri kullanabilirsiniz. Daha fazlasına ihtiyacınız varsa “Daha Fazla Sütun” a gidebilirsiniz. seçeneği seçilebilir.

2. Sütun seçeneğinin, belgelerinize tablolar gibi öğeler eklemeniz gerektiğinde bulduğunuz sütunlardan tamamen farklı olduğunu unutmayın.

9. Madde İşaretleri ve Sayılar Ekleyin

Numaralandırılmasını veya madde işaretli olmasını istediğiniz metni vurgulayın ve şeritteki Numaralandırma veya Madde İşaretleri düğmesini tıklayın.

  • Bu düğmeleri, düğmelerin hizalanmasından sonra Şerit'in yan yana bulabilirsiniz. Bu Numaralandırma düğmesi, satırların solunda sayılarla birlikte üç küçük satır görüntüler ve Madde İşaretleri düğmesi, satırların solunda madde işaretleri olan üç küçük satır görüntüler.

10. Belge Stilinizi Biçimlendirin

Tüm belgelerin standart yerleşik stilleri vardır, örneğin Normal, Başlık, vb.
Bu metindeki varsayılan metin stili Normal'dir.

Bir belgenin dayandığı şablon (örneğin, Normal.dotx), Şeritte hangi stilin ve Stiller sekmesinde hangi stilin görüneceğini belirler.

1. Herhangi bir stili uygulamadan önce, mevcut tüm stilleri görebilir ve uygulandıklarında nasıl görüneceklerini görmek için önizlemelerini görebilirsiniz.

2. Ana Sayfa sekmesi veya Biçim sekmesi altındaki Menü çubuğunda, Stiller altında bir stil seçebilir ve ardından istediğiniz stile tıklayabilirsiniz.

3. Kendi stilinizi oluşturabilmeniz için Stiller sekmesindeki Değiştir düğmesine de tıklayabilirsiniz.

4. Varsayılan olarak, Word tüm paragrafa yalnızca bir paragraf stili (örneğin Başlık 1) uygular.

Paragrafın bir bölümüne paragraf stili uygulamanız gerekiyorsa, yalnızca değiştirmek istediğiniz belirli bölümü değiştirebilirsiniz.

MS Word'de hangi dosya türü oluşturulabilir ve kullanılabilir?

Microsoft Word'ün ilk sürümleri öncelikle .doc dosya uzantıları oluşturmuş ve kullanmıştır. Daha sonraki yeni sürümlerde, kullanım için .docx dosya uzantısı kullanılır.


NOT : SİTEM'DE FAYDALI MAKALELER, İŞE YARAR BİLGİLER PAYLAŞIYORUM SİTEMİ ÇEVRENİZE TAVSİYE EDERSENİZ ÇOK MEMNUN KALIRIM  :)

Hiç yorum yok

Latest Articles