EN YENİLER:

latest

Ads Place

Örneklerle bilgisayar donanımlarının neler olduğunu anlayın ( Bilgi serisi )

 bilgisayar nasıl kullanılır, bilgisayar donanımları, bilgisayar parçaları, bilgisayar eğitimi, pc, pc nedir, donanım, yazılım, ram, ekran k...

bilgisayar nasıl kullanılır, bilgisayar donanımları, bilgisayar parçaları, bilgisayar eğitimi, pc, pc nedir, donanım, yazılım, ram, ekran kartı, anakart, nedir, nasıl yapılır, öğren, eğitim, bilgi,
 bilgisayar nasıl kullanılır, bilgisayar donanımları, bilgisayar parçaları, bilgisayar eğitimi, pc, pc nedir, donanım, yazılım, ram, ekran kartı, anakart, nedir, nasıl yapılır, öğren, eğitim, bilgi,


Bilgisayar donanımı bileşenleri, iç ve dış parçalara ayrılabilir.Bilgisayar donanımının dahili (İç) bileşenleri

Dahili bileşenler, Anakart, CPU, RAM, İşlemci vb. Gibi bilgisayarın içine takılanlardır.

1. Anakart

Bilgisayarın farklı bileşenlerini birbirine bağlayan bilgisayarda bulunan ana baskılı devre kartıdır.

Bilgisayar sisteminin en önemli parçası olarak kabul edilir.

Anakart genellikle bir bilgisayarın omurgası olarak kabul edilir.


2. RAM

RAM'in tam adı Random Access Memory'dir. Bilgisayarın içindeki verileri geçici olarak depolayan fiziksel donanımdır. Birincil bellek ve ana bellek olarak da adlandırılır.

Genellikle anakartın bellek yuvasında bulunur. Bu bellek, verilerine doğrudan erişilebildiği için CPU'nun bir parçasıdır.

3. Sabit disk sürücüsü

Sabit disk sürücüsü, büyük miktarda veri depolayabilen bir depolama aygıtıdır. Bilgisayardaki verileri kalıcı olarak depolamak, taşınabilir ve yedeklemek ve geri yüklemek için kullanılır.

Bilgisayarın iç kısmındaki ana karta bağlanır. Bilgisayarın dahili parçasına ek olarak, sabit disk USB bağlantısı ile bilgisayar içinde dışarıdan cihaza bağlanan çıkarılabilir harici bir sabit disktir.

4. CPU

CPU'nun tam adı Merkezi İşlem Birimi'dir. Bilgisayarın beyni olarak adlandırılır. Ayrıca işlemci , mikroişlemci veya basitçe CPU olarak da adlandırılır. 

Bilgisayarda gerçekleşen tüm işlerden sorumludur, bilgisayarın önemli bir parçasıdır. Kullanıcılardan aldığı veri ve talimatları işler ve sonucunu verir. CPU hızı Gigahertz cinsinden ölçülür.

5. Katı hal sürücüsü

Katı hal sürücüsü, kısaca SSD olarak da adlandırılır. HDD'ye benzer şekilde büyük miktarda veriyi kalıcı olarak depolayabilen bir tür ikincil depolama aygıtıdır.

Ancak SSD'nin HDD gibi mekanik bir parçası yoktur, içinde veri depolamak için yarı iletken çip kullanılır. Sabit disk sürücülerinden daha hızlıdırlar ve aynı zamanda daha az güç kullanırlar.

6. Optik disk sürücüsü

Optik disk sürücüsü, optik diskten veri okumak ve yazmak için kullanılan bir aygıttır. Optik diske veri okumak ve yazmak için Lazer Light veya Elektromanyetik dalgalar kullanır.

Optik disk sürücüleri, yaygın optik ortam Kompakt Disk, DVD ve Blu Ray diskleriyle kullanım için tasarlanmıştır. Optik disk sürücüsü CD/DVD sürücüsü ve BD sürücüsü olarak da adlandırılabilir.

7. Kart Okuyucu

Çoğu kişisel bilgisayar ve tablette yerleşik bellek kartı okuyucuları bulunur. Bu, hafıza kartından veri okumalarını sağlar. Dijital bilgileri depolamak için kullanılır ve taşınabilir bir elektronik depolama cihazıdır.

Herhangi bir mikroçipi okumak için bilgisayarda bir kart okuyucu gereklidir. Kart okuyucusu olmayan bir bilgisayarda hiçbir mikroçip okunamaz.

8. Güç kaynağı

Güç kaynağını SMPS olarak da adlandırıyoruz. SMPS, bilgisayarımıza güç sağlamak için çalışır. Bilgisayarın farklı bölümlerine güç verir. RAM, Anakart vb.

Herhangi bir cihazı çalıştırmak için dijital akımın DC anlamına gelmesi gerekir, ancak evlerimizde elektrik her zaman AC şeklindedir. SMPS, AC'yi DC'ye dönüştürür ve uygun miktarda gücü bilgisayarımıza iletir.

9. Ekran Kartı

Ekran kartı aynı zamanda grafik kartı ve grafik işlem birimi olarak da adlandırılır. Bilgisayarın anakarta bağlı olan donanım kısmıdır. 

Ekran kartı sayesinde bilgisayardaki fotoğraf, video veya oyun ne olursa olsun renkli görürüz. Bilgisayarınıza veya dizüstü bilgisayarınıza dışarıdan video kartı takmanız gerekiyorsa, bunun için bilgisayar veya dizüstü bilgisayarda dışarıdan video kartı takabileceğiniz ayrı yuvalar verilir.

Bilgisayar donanımının harici (Dış) bileşenleri

Bilgisayarda Monitör, Hoparlör, Klavye ve Fare vb. harici bileşenler dışarıya bağlanır .

1. Fare

Farenin gerçek adı İşaret Aygıtıdır. Genellikle bilgisayar ekranındaki öğeleri seçmek, doğru hareket etmek, açmak veya kapatmak için kullanılır.

Fare aracılığıyla kullanıcı bilgisayara talimat verir ve bu sayede kullanıcı bilgisayarın herhangi bir yerine ulaşabilir. Farenin iki veya üç düğmesi vardır. Günümüzde USB portlu optik mouse, daha çok elimizin altında rahatlıkla tutabileceğimiz masaüstü bilgisayarlarda kullanılmaktadır.

2. Klavye

Klavye, yardımıyla bilgisayara talimat verdiğimiz bir giriş aygıtıdır. Temel kullanımı metin yazmaktır. Bilgisayar klavyesinde birçok tuş vardır, bunlara basıldığında o tuşa yazılan aynı harfler, sayılar veya semboller yazılır.

 Daktiloya benzer, ancak Daktilodan daha fazla düğmesi vardır. Klavyeden önce bilgisayara veri ve komut girmek için kağıt bant ve delikli kartlar kullanılıyordu.

3. Monitör

Monitör, bilgisayar tarafından oluşturulan video ve grafikleri video kartı aracılığıyla görüntülemek için kullanılan bir donanım aygıtıdır. Görsel görüntüleme birimi olarak da adlandırılır.

Monitörde nokta şeftali kullanılmıştır. Nokta şeftali üzerindeki sayılar ne kadar düşükse, görüntü ekranda o kadar net ve koyu görünür. Eskiden monitörler ağırdı ve katot ışın tüpleri kullanılarak yapılırdı ancak günümüzde genellikle LCD teknolojisi kullanılarak yapılıyor ve bu monitörler hafif ve ince.

4. Oyun çubuğu

Genellikle video oyunlarını kontrol etmek için kullanılır. Bilgisayara talimat vermek için de kullanılır. Bir çubuğa benzer, bu nedenle Joystick olarak adlandırılır.

Artık Joystick oyun oynamanın yanında birçok yerde kullanılıyor. Örneğin: Joystick, makine, tren, uçak, tren, tekerlekli sandalye vb. yerlerde de kullanılır.

5. Kulaklıklar

Kulaklık bir donanım çıkış aygıtıdır. Ses dinlemek için kullanılır. Herkesin diğer insanları rahatsız etmeden müzik, film ve diğer sesleri özel olarak dinlemesine olanak tanır.

6. Harici Sabit sürücü

Harici sabit sürücü harici bir donanımdır. Bir USB kablosu aracılığıyla bir pendrive gibi masaüstü bilgisayarın dışına kurulur. PenDrive gibi kullanıyoruz ama boyutları biraz daha büyük ve Pen Drive'dan daha fazla veri depolayabiliyorlar.

Harici sabit disk eskisinden daha ucuz ve daha fazla kapasiteye sahip hale geldi. Bazı harici sabit sürücüler bilgisayarınızdan güç alarak çalışabilir, ancak daha fazla depolama alanına sahip sürücüler ayrı güç gerektirir.

7. Projektör

Projektör, bir odadaki çok sayıda insanın bilgisayar tarafından oluşturulan görselleri deneyimlemesine izin vermek için kullanılan harici bir donanım aygıtıdır. Hareketli görüntüleri boş bir duvara, ekrana veya başka bir yüzeye yansıtabilir.

Modern dijital projektörler genellikle film izlemek, sunum göstermek veya aynı anda daha fazla çocuğa eğitim vermeye yardımcı olmak için kullanılır. Bilgisayara HDMI bağlantı noktası üzerinden bağlanır.

8. Hoparlör

Hoparlör, bir bilgisayara bağlanarak müzik, film ve diğer sesleri dinlemek için kullanılan bir bilgisayar donanımı giriş aygıtıdır. Farklı kalitelerde farklı fiyatlarda mevcuttur.

Yalnızca bilgisayara bağlanabilen bazı özel hoparlör türleri vardır, diğer hoparlörler ise herhangi bir cihaza bağlanabilir. Bilgisayar hoparlörlerinden çıkan ses sinyali bilgisayar ses kartı tarafından yapılır.

9. Yazıcı

Yazıcı, bilgisayarda depolanan elektronik verilerin kağıt üzerinde metin veya fotoğraf biçiminde basılı kopyasını oluşturan bir çıktı aygıtıdır. En yaygın modern yazıcı türleri, Inject veya Lazer teknolojisini kullanır. Bilgisayarın USB bağlantı noktası veya Wi-Fi aracılığıyla bilgisayara bağlanır.

10. USB flash sürücü

USB flash sürücü, taşınabilir bir veri depolama aygıtıdır. Veri depolamak için kullanılır. Ayrıca kalem sürücü, başparmak sürücü, veri çubuğu ve mutfak sürücüsü olarak da bilinir. Bir USB portu üzerinden bilgisayara bağlanır.

11. Masaüstü Görüntü Tarayıcı

Desktop Image Scanner giriş aygıtıdır. Optik teknolojiyi kullanarak fotoğraf veya metni bilgisayarda bir yerden başka bir yere gönderir.

Umarım bilgisayar donanımı hakkındaki bilgileri beğenmişsinizdir.

Hiç yorum yok

Latest Articles