EN YENİLER:

latest

Ads Place

SEO nedir ve arama motoru optimizasyonu nasıl yapılır?

  SEO nedir  ve bir blog için neden önemlidir?  Bu soru çoğu zaman birçok yeni blogcuyu çok rahatsız ediyor.  Günümüz dijital çağında, insan...

 SEO nedir ve bir blog için neden önemlidir? Bu soru çoğu zaman birçok yeni blogcuyu çok rahatsız ediyor. Günümüz dijital çağında, insanların karşısına çıkmanız gerekiyorsa, o zaman Çevrimiçi, aynı anda milyonlarca insanın önünde bulunmanın tek yoludur.

Burada isterseniz videonun kendisi aracılığıyla yer alabilir veya içeriğiniz aracılığıyla insanlara ulaşabilirsiniz. Ancak bunun için arama motorlarının ilk sayfalarında çıkmalısınız çünkü bu sayfalar ziyaretçilerin daha çok beğendiği ve güvendiği sayfalardır.

Ancak buraya ulaşmak o kadar kolay bir iş değil çünkü bunun için makalelerinizi düzgün bir şekilde SEO yapmanız gerekiyor. Yani, düzgün bir şekilde optimize edilmeleri gerekir, böylece Arama Motorunda yer almak için . Ve bu sürece SEO denir. Bu yüzden bugünkü yazımızda SEO nedir ve nasıl  yapılacağı hakkında bilgi alacağız.

Bu nedenle, bloglama konusunda ciddiyseniz, SEO eğitimi hakkında bilgi almalısınız. Bunu yapmak, sizin için çok faydalı olacaklar. SEO'nun böyle bir kuralı yoktur, daha ziyade bazı Google Algoritmalarına dayanır ve sürekli değişir.

Unutulmamalıdır ki, biri size büyük bir SEO Uzmanı olduğunu söylerse, o zaman ona asla inanmayın çünkü bugüne kadar hiç kimse SEO konusunda ustalaşamadı.

Bu şey böyledir ve zamanla ve ihtiyaca göre değişmeye devam eder. Ancak yine de, her zaman aynı olan Google SEO kılavuzunun bazı temelleri vardır. Bu nedenle blog yazarlarının kendilerini her zaman yeni SEO teknikleriyle güncel tutmaları önemlidir.

Bununla piyasada olan trendler hakkında bilgi sahibi olacaksınız, böylece makalelerinizde daha sonra sıralamanıza yardımcı olacak gerekli değişiklikleri de getirebilirsiniz.

Bugün arama motoru optimizasyonunun ne olduğunu ve bir blog için neden önemli olduğunu öğreneceğiz.

seo nedir, seo ne demek, seo analiz, seo analizi, seo, arama motoru optimizasyonu, arama motoru optimizasyonu nedir, seo açılımı, seo açılımı nedir, seo arama motoru, eğitici, seo bilgisi, seo eğitimi,
SEO nedir

SEO veya Arama Motoru Optimizasyonu, sayfamızı arama motorunun en üstüne çıkardığımız bir tekniktir. Hepimiz bir arama motorunun ne olduğunu biliyoruz. Google, tüm dünyadaki en popüler arama motorudur , bunun dışında Bing, Yahoo gibi başka arama motorları da vardır. SEO yardımıyla blogumuzu tüm arama motorlarında 1 numarada tutabiliriz.

Örneğin, Google'a gidip herhangi bir anahtar kelime yazarak arama yaparsak , Google size o anahtar kelime ile ilgili tüm içerikleri gösterir. Gördüğümüz tüm bu içerikler farklı bloglardan geliyor.

En üstte gördüğümüz sonuç Google'da 1. sırada yer alıyor, SEO'nun o blogda çok iyi kullanıldığı anlamına gelir, böylece daha fazla ziyaretçi alır ve bu blogun ünlü olmasının nedeni budur.

SEO, blogumuzu Google'da No.1 sıralamasına getirmeye yardımcı olur. Bu bir tekniktir Web sitesini arama motorunun arama sonuçlarında en üst sıralara yerleştirerek ziyaretçi sayısını artırır.

Web siteniz arama sonuçlarının en üstündeyse İnternet kullanıcıları önce sitenizi ziyaret edecek, bu da sitenize daha fazla trafik alma şansınızı artıracak ve geliriniz de artmaya başlayacak. Web sitenizdeki organik trafiği artırmak için SEO kullanmak çok önemlidir.

SEO'nun tam formu nedir?

SEO'nun tam şekli " Arama Motoru Optimizasyonu " dur . SEO'nun Türkçe versiyonu " Arama Motoru Optimizasyonu ".

SEO Blog İçin Neden Önemlidir?

SEO'nun ne olduğunu öğrendiniz , şimdi blog için neden önemli olduğunu öğrenelim. Web sitemizi insanlara erişilebilir kılmak için SEO kullanıyoruz.

Diyelim ki bir web sitesi oluşturdum ve içinde kaliteli içerik de yayınladım, ancak SEO kullanmazsam web sitem insanlara ulaşamayacak ve web sitemi yapmanın bir faydası olmayacak.

SEO kullanmayacaksak, bir kullanıcı bir anahtar kelimeyi aradığında, o zaman web sitenizde o anahtar kelimeyle ilgili herhangi bir içerik olsa bile, kullanıcı web sitenizi ziyaret etmeye devam edemeyecektir. erişemeyecek .

Bunun nedeni, arama motorunun sitenizi bulamayacak ve web sitenizin içeriğini veritabanında depolayamayacak olmasıdır. Bu nedenle web sitenizde trafik olması çok zor olacaktır. Bu yüzden sitenizde SEO'yu doğru bir şekilde yapmak çok önemlidir.

SEO'yu anlamak o kadar zor değil, öğrenirseniz blogunuzu çok daha iyi hale getirebilir ve arama motorundaki değerini artırabilirsiniz.

SEO öğrendikten sonra blogunuz için kullandığınızda sonucunu hemen göremezsiniz, bunun için sabırlı olmanız ve işinizi yapmaya devam etmeniz gerekir. Çünkü sabrın meyvesi tatlıdır ve emeğinizin rengini mutlaka göreceksiniz.

Sıralama ve trafik için SEO yapmanın nasıl gerekli olduğunu daha önce de söylediğim gibi. Arama motoru optimizasyonunun önemi hakkında bize daha fazla bilgi vereyim.

 • Çoğu kullanıcı sorularına cevap bulmak için internetteki arama motorlarını kullanır. Böyle bir durumda, arama motorunun gösterdiği en iyi sonuçlara daha fazla dikkat ederler. Böyle bir durumda siz de insanların karşısına çıkmak istiyorsanız o zaman blogu sıralamak için SEO'dan da yardım almalısınız.
 • SEO yalnızca arama motorları için değil, iyi SEO uygulamalarına sahip olmak, kullanıcı deneyimini geliştirmeye yardımcı olur ve web sitenizin kullanılabilirliğini de artırır.
 • Kullanıcılar çoğunlukla yalnızca en iyi sonuçlara güvenir ve bu da o web sitesinin güvenini artırır. Bu yüzden SEO bağlamında bilmek çok önemlidir.
 • SEO, sitenizin sosyal tanıtımı için de çok önemlidir. Çünkü google gibi bir arama motorunda sitenizi görenlerin çoğu sosyal medyayı seviyor. Facebook , Twitter, Pinterest'te paylaşın.
 • SEO, herhangi bir sitenin trafiğini artırmada önemli bir rol oynar.
 • SEO kesinlikle herhangi bir rekabette önde kalmanıza yardımcı olur. Örneğin, iki web sitesi benzer şeyler satıyorsa, SEO optimize edilmiş web sitesi kendine daha fazla müşteri çeker ve satışları da artarken diğerleri çok fazla yapamaz.

Türkçe SEO Türleri

İki tür SEO vardır, biri Onpage SEO ve diğeri Offpage SEO . Bu ikisinin işi tamamen farklı, onlar hakkında da bilgi verelim.

 1. Sayfada SEO
 2. Sayfa Dışı SEO
 3. Yerel SEO

1. Sayfa İçi SEO

Sayfada SEO çalışması blogunuzda yapılır. Bu, web sitenizi SEO dostu olan doğru şekilde tasarlamak anlamına gelir.

SEO kuralına uyarak web sitenizde Şablon kullanma . iyi içerik yazmak ve onlarda iyi olmakArama motorlarında en çok aranan anahtar kelimeleri kullanmak .

Başlık , meta açıklama gibi anahtar kelimeleri sayfada doğru yerde kullanmak içerikte anahtar kelimeler kullanmak içeriğinizin kime yazıldığını Google'ın bilmesini kolaylaştırır ve web sitenizin Google sayfasında hızlı bir şekilde sıralanmasına yardımcı olur. blogunuz gelişir.

Sayfa İçi SEO Nasıl Yapılır?

Burada, blogumuzda veya web sitemizde Sayfa İçi SEO'yu iyi bir şekilde yapabileceğimiz bu tür teknikleri öğreneceğiz.

1. Web Sitesi Hızı
Web sitesi hızı, SEO açısından çok önemli bir bağlantıdır. Bir anketten, herhangi bir ziyaretçinin bir blogda veya web sitesinde en fazla 5 ila 6 saniye kaldığı tespit edilmiştir.

Bu süre içinde açılmazsa oradan ayrılır ve başka bir yere göç eder. Bu Google için de geçerlidir çünkü blogunuz kısa sürede açılmazsa Google'a bu blogun o kadar iyi olmadığına veya çok hızlı olmadığına dair olumsuz bir sinyal gelir. Bu yüzden site hızınızı mümkün olduğunca iyi tutun.

Burada blogunuzu veya web sitenizi hızlandırabileceğiniz bazı önemli ipuçları verdim:

 • Basit ve çekici temalar kullanın
 • Çok fazla eklenti kullanmayın
 • Resmin boyutunu minimumda tutun
 • W3 Toplam Önbellek ve WP süper önbellek eklentilerini kullanın

2. Web Sitesinde Gezinme
Blogunuzda veya web sitenizde gezinmek kolay olmalı, böylece hiçbir ziyaretçinin ve Google'ın bir sayfadan diğerine geçişte sorun yaşamaması gerekir. Web sitesinde gezinme ne kadar düzgün olursa, herhangi bir arama motoru da sitede gezinme kolaylığına sahip olur.

3. Başlık Etiketi
Web sitenizde başlık etiketini çok iyi yapın, böylece herhangi bir ziyaretçi okursa en kısa sürede başlığınıza tıklayın.

İyi bir Başlık Etiketi nasıl yapılır : –  
Başlığınızda 65 kelimeden fazla kullanmayın

4. Gönderinin URL'si nasıl yazılır Gönderinizin URL'sini
her zaman olabildiğince basit ve kısa tutun.

5. Dahili Bağlantı
Bu, gönderinizi sıralamanın harika bir yoludur. Bununla ilgili sayfalarınızı birbirine bağlayabilirsiniz. Bununla, birbirine bağlı tüm sayfalarınız kolayca sıralanabilir.

6. Alt Etiket
Web sitenizin gönderilerinde görseller kullanılmalıdır. Görsellerden çok fazla trafik alabileceğiniz için görseli kullanırken içine ALT TAG koymayı unutmayınız.

7. İçerik, Başlık ve Anahtar Kelime
İçeriği Hakkında Hepimizin bildiği gibi bu çok önemli bir bağlantıdır. İçeriğe Kral da dendiği için ve içeriğiniz ne kadar iyi olursa, site o kadar değerli olur. Bu nedenle, en az 800 kelimeden fazla içerik yazın.

Bununla da tam bilgi verebilirsiniz ve SEO için de iyidir. Asla başkalarından içerik çalma veya kopyalama.

Başlık: SEO üzerinde büyük etkisi olduğu için makalenizin başlıklarına özellikle dikkat edilmelidir. Makalenin başlığı H1 şeklindedir ve bundan sonra H2, H3 vb. ile alt başlıklara aday gösterebilirsiniz. Bununla odak anahtar kelimesini kullanmalısınız.

Anahtar Kelime: Makalenizi yazarken LSI Anahtar Kelimesini kullanın . Bununla, içeriklerin aramaları kolayca yapılabilir.  Böylece Google ve ziyaretçiler, bunların önemli anahtar kelimeler olduğunu bilir ve dikkatleri ona çekilir.

Bunlar, On-Page seo hakkında bazı bilgilerdi


SEO konusu çok detaylı olduğu için bir sonraki makalemde 2.bölüm anlatılacaktır.

  --------------> BAYDOGİ SEO BÖLÜM 2


seo nedir, seo ne demek, seo analiz, seo analizi, seo, arama motoru optimizasyonu, arama motoru optimizasyonu nedir, seo açılımı, seo açılımı nedir, seo arama motoru, eğitici, seo bilgisi, seo eğitimi, 

2 yorum

Latest Articles