EN YENİLER:

latest

Ads Place

Telif Hakkı Nedir? Ve neden önemlidir?

  Pek  çok insanın kafasında  neyin telif hakkıyla korunan materyal  olduğunu öğrenme isteği  vardır  .  Her insan hayatında herhangi bir iş...

 Pek çok insanın kafasında neyin telif hakkıyla korunan materyal olduğunu öğrenme isteği vardır . Her insan hayatında herhangi bir iş yapar, sonra başkalarını görerek, onlardan öğrenerek ya da yaratıcı fikirlerini kullanarak kendi işini kurar. 

Ama işi yapmakla ilgili hiçbir fikrimiz olmadığı zamanlar, sadece başka birini izleyerek öğreniyoruz. ve bugün ve yarın herhangi bir bilgi alanın'da Fotoğraf düzenleme, video düzenleme, sanat eseri yapma, dans etme gibi istediğimiz her şeyi öğrenebildiğimiz internet sayesinde çok kolay bir şekilde, izleyerek veya okuyarak birçok şeyi öğrenebiliyoruz.

Aynı şekilde birçok kişi de blog yazmayı öğreniyor. En ünlü blogların içeriklerini ve videolarını görerek, bloglamayı nasıl yaptığımız ve bunun için ne yapmamız gerektiğine dair tüm bu bilgileri alıyoruz ve onlardan etkilendikten sonra blog yazmaya başlamayı da düşünüyoruz.

Blog yazmaya başlayan birçok blogcu Alanında yeni olanlar, diğer blogların içeriklerini ve görsellerini kopyalayarak kendi bloglarında telif hakkıyla korunan materyalleri paylaşabiliyor. Bugün bu telif hakkıyla korunan materyallerin ne olduğunu ve neden kullanılmamaları gerektiğini blogumuzda öğrenelim.

telif, telif hakkı, telif nedir, telif hakkı ne demek, telif hakkı nedir, telifsiz içerik, telifsiz fotoğraflar, telifsiz müzikler, telifsiz müzikler, telifsiz fotoğraf siteleri, telif hakkı sembolü, copyright, eğitici,
Telif Hakkıyla Korunan Materyal Nedir?

Telif hakkı, sanat, yazı, resim, müzik vb. her türlü eserin, bir kişinin yaptığı tüm bu eserlerin kendisine ait olduğu hukuki bir kavramdır.

Demek istediğim, her insanın kendine has bir çalışma şekli vardır, eğer iki kişi aynı çalışma tarzına sahipse buna kopyalama da diyebiliriz, yani telif hakkıdır.

Bir blogger'ın blogu için yazdığı ve kendi oluşturduğu görselleri kullandığı içerik ne olursa olsun, onu telif hakkıyla korunan materyal olarak adlandırıyoruz, yani sadece onu oluşturan blogger'ın hakkı var ve başka hiçbir blogger kendi materyalini blogunda onun izni olmadan kullanılamaz.

Telif Hakkı Cezası Nedir?

Yine de bunu bir blogger yaptıysa o telifli materyalin sahibi de o blogger aleyhine dava açabilir çünkü buna bir bakıma hırsızlık denir ve herkes çalmanın suç olduğunu bilir. Bu nedenle blogu da yasaklanabilir ve ayrıca para cezası ödemek zorunda kalabilir.

Telif hakkıyla korunan materyal neden kullanılmamalıdır?

Telif hakkıyla neden ilgileneyim? Şimdiye kadar telif hakkıyla korunan materyalin ne olduğunu anlamış olmalısınız, blogunuzda asla kullanmayın, bunu yaparak çok fazla acı çekmeniz gerekir ve blogunuzu için yaptığınız tüm zor işler boşa gider.

Bloglarının Google Adsense, için onaylanması çoğu blog yazarının hayalidir Ancak telif hakkıyla korunan materyal kullanırsanız , blogunuz asla onaylanmayacaktır. onaylansa bile, yakında engellenir.

Nasıl İçerik Üretilir?

İnternette aynı tür içerikleri göremeyeceğiniz anlamına gelmez, birçok blogcu aynı içerik üzerine yazarak kendi bloglarında paylaşırlar, ancak yazmaları, yazma şeklinin birbirinden farklı olduğu anlamına gelir. Bunu da yapabilirsiniz, diğer bloglardan içerik okuyabilir ve onlardan etkilenerek, aynı konudaki deneyim ve fikirlerinizi kullanarak kendi kelimelerinizle yazabilirsiniz ve bu tür içeriklere telif hakkı denmez.

Ancak yine de blogunuzda diğer blogların içeriklerini ve resimlerini kullanmak istiyorsanız, bunun için sahibinden izin almanız gerekir, ancak izin aldıktan sonra bloglarının materyallerini kullanabilirsiniz.

Ancak bunu yaparak herhangi bir fayda elde edemezsiniz, eğer para kazanmak için blog yapıyorsanız, o zaman blogunuzda sadece sizin yaptığınız benzersiz içerik ve görselleri kullanın ve sıkı çalışma ve dürüstlükle para kazanın.

İÇERİKLERİMİN FAYDALI OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORSANIZ SİTEMİZİ SEVDİKLERİNİZLE PAYLAŞABİLİRSİNİZ :)

---------------------------------------------------------------------------

telif, telif hakkı, telif nedir, telif hakkı ne demek, telif hakkı nedir, telifsiz içerik, telifsiz fotoğraflar, telifsiz müzikler, telifsiz müzikler, telifsiz fotoğraf siteleri, telif hakkı sembolü, copyright, eğitici, adsense,adsense onay alma, adsense onaylanma, internetten para kazanma, online gelir, telif hakları nasıl öğrenilir, telif hakkı öğrenme, 2021,

Hiç yorum yok

Latest Articles