EN YENİLER:

latest

Ads Place

Windows Kayıt Defteri nedir?

Eğer bilgisayar kullanıyorsanız  Windows yüklü olmalıdır.  Böyle bir durumda, kayıt defterinin adını duymuş olmalısınız.  Kayıt defteri, Win...

Eğer bilgisayar kullanıyorsanız Windows yüklü olmalıdır. Böyle bir durumda, kayıt defterinin adını duymuş olmalısınız. Kayıt defteri, Windows'un önemli bir parçasıdır. Bilgisayarımıza yüklenen tüm programlar ve yazılımlar kayıt defterinin kendisine bağlıdır ve bu yazılım ve programların bir kısmı kayıt defterinin kendisine yüklenir.

Ama sadece Windows Kayıt Defteri'ni duydunuz, Windows Kayıt Defteri'nin ne olduğunu, nasıl çalıştığını, neye ihtiyacı olduğunu, kayıt defteri temizliği neden gerekli olduğunu bilmiyorsunuz? Bütün bunları bugünkü yazımızda öğreneceğiz. Bu yazıyı okuduktan sonra Windows Kayıt Defteri hakkında her şeyi öğreneceksiniz. O zaman gecikmeden başlayalım ve bu Windows Kayıt Defteri'nin ne olduğunu öğrenelim mi?


kayıt defteri, windows kayıt defteri, kayıt defteri düzenleyicisi, kayıt defteri temizleme, kayıt defteri nedir, kayıt defteri onarma,eğitici, kayıt defteri sıfırlama, windows, registry,

Windows Kayıt Defteri Nedir?

Genellikle sadece kayıt defteriyle atıfta bulunulan Windows Kayıt Defteri . Microsoft Windows işletim sistemi, yapılandırma ayarlarından veritabanlarının bir koleksiyonudur. 

Windows'unuza birçok önemli yazılım yüklemiş olmalısınız, o zaman her yazılımın yolu, konumu, adresi, yazılımın gerekli ayarları, temaları, kaynakları ve bunun dışında yazılımın sürümü gibi bazı önemli verilere sahip olduğunu bilmelisiniz.

Tüm bunları yüklemek için kullanılan yere Windows Kayıt Defteri denir. Windows Registry, yazılımın tüm verilerinin bir ağaç formatında tutulduğu bir tür veritabanıdır. Bunda, bir klasörün içinde başka bir klasör var ve her klasörün sağ tarafında verileri var.

Yazılım dışında gerekli Windows ayarları, referansları, veritabanı vb. de Windows Registry'de kuruludur. Bunun dışında İşletim Sistemi ve Donanımla ilgili veriler de Windows Kayıt Defteri'ne yüklenir. Bu şekilde, verilerin Windows Kayıt Defterine ne kadar önemli yüklendiğini öğrenmiş olmalısınız.

En önemlisi Windows Kayıt Defterini de okuyabiliyoruz ve gerekirse yazabiliyoruz, yani üzerinde değişiklikler de yapabiliyoruz. Kayıt Defteri, her türlü Yazılım, Donanım , Windows Ayarları vb.'nin birçok Veritabanı türünün kurulu olduğu Windows'un ana parçasıdır .

Windows Kayıt Defteri nasıl çalışır?

Yazılım ve program ayarları, Windows varsayılan ayarları, İşletim Sistemi Yapılandırması, Donanım Yapılandırması, Denetim Masası ayarları vb. Windows Kayıt Defteri'ne yüklenir. Windows'ta herhangi bir yazılım veya program yüklediğimizde, tüm veritabanı Windows Kayıt Defterine gider. Windows'ta bazı değişiklikler yaptığımızda, Windows Kayıt Defteri de otomatik olarak değiştirilir.

Örneğin, Windows'ta herhangi bir yazılım kurulduğunda, kayıt defterinde, konumu, sürümü, sürümü, bu yazılımı başlatma teknolojisi, bazı önemli ayarların vb. otomatik olarak yüklendiği bir alt anahtar oluşturulur. . Kayıt defterine giderek bu yazılım hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Windows Kayıt Defteri neden kullanılıyor?

Windows Kayıt Defteri, temel olarak donanım aygıtlarını, kullanıcı tercihlerini, işletim sistemi yapılandırmalarını vb. içeren yazılım programlarının bilgilerini ve ayarlarını depolamak için kullanılır.

Örneğin, yeni bir program yüklediğinizde, yeni bir dizi talimat ve Dosya referansları otomatik olarak kayıt defterine, belirli bir konumdaki programlara ve onlarla etkileşime giren diğerlerine eklenir , böylece dosyaların nerede olduğu gibi daha fazla bilgi için başka şeylere başvurabilir. programı vb.

Windows Kayıt Defteri Temizleme Neden Önemlidir?

Bilgisayarınız yavaş çalışmaya başladığında, hareket halindeyken kilitlendiğinde, bilgisayarınız donduğunda veya çöktüğünde, Windows kayıt defterini temizlemeniz gerektiğini anlayın. Windows Kayıt Defterimizde zaten binlerce giriş var ve her gün yeni girişler yapılıyor ve bu girişler gereğinden fazla olduğunda bilgisayarımızı etkiliyor.

Windows'taki en büyük sorun, herhangi bir yazılımı kaldırdığımızda, o yazılımla ilgili tüm kayıt defterinin asla kaldırılamamasıdır. Bu nedenle Windows Kayıt Defterinin temizlenmesi gerekiyor. Bu işi manuel olarak yapamazsınız, bir yerde yanlış kayıt defterini temizlerseniz, Windows ayarlarını etkileyebilir, bunun için Ccleaner'dan yardım alabilirsiniz.

Windows Kayıt Defteri Nasıl Görüntülenir?

Windows Kayıt Defterini görmek için önce Çalıştır'a gidin, Windows + R tuşlarına basın. Şimdi Çalıştır iletişim kutusu açılacak, içine Regedit yazın ve girin. Şimdi tüm Windows kayıt defterini göreceksiniz.

  • HKEY_CLASSES_ROOT : Bu anahtar, işi gerçekleştirmek için bilgi veya uygulama ile ilgili bilgileri içerir.
  • HKEY_CURRENT_USER : Mevcut kullanıcının tüm ayarlarını içerir.
  • HKEY_LOCAL_MACHINE : Yazılımı ve donanımı dahil olmak üzere bilgisayarla ilgili önemli bilgileri içerir.
  • HKEY_USERS : Mevcut tüm aktif kullanıcılar hakkında bilgi içerir.
  • HKEY_CURENT_CONFIG : Yerel bilgisayar sisteminin mevcut donanımı hakkında bilgi içerir.

Sonuç

Bu makaleyi okuyarak , Windows Kayıt Defteri nedir , nasıl çalışır, neden gerekli ve neden temizlenmesi gerektiğini vb. çok iyi öğrenmiş olduk.

---------------------------------------------------------------------------------------------

kayıt defteri, windows kayıt defteri, kayıt defteri düzenleyicisi, kayıt defteri temizleme, kayıt defteri nedir, kayıt defteri onarma,eğitici, kayıt defteri sıfırlama, windows, registry,

Hiç yorum yok

Latest Articles