EN YENİLER:

latest

Ads Place

Yazılım türleri nelerdir? ( detaylı)

  Kaç çeşit yazılım vardır  ?  Her gün birçok farklı yazılım türü kullanıyoruz.  Tüm bu  yazılımlar  hem işimizi düzgün yapmamızda hem de ve...

 Kaç çeşit yazılım vardır ? Her gün birçok farklı yazılım türü kullanıyoruz. Tüm bu yazılımlar hem işimizi düzgün yapmamızda hem de verimliliğimizi artırmamızda faydalıdır. Bilgisayarımızı başlattığımızda karşımızda MS Windows, cep telefonunu açtığımız anda ise Android işletim sistemi, karşımıza çıkıyor Her gün bunun gibi birçok farklı yazılım kullanıyoruz. 

Özellikle teknoloji hakkında fazla bilgisi olmayan kişiler için bu kadar çok farklı yazılım türünü anlamak herkes için biraz zor olabilir. Bu yüzden yazılım türlerini anlatacağım.


yazılım, yazılım nedir, yazılım mühendisliği, bilgisayar, bilgisayar mühendisliği, yazılım destek, yazılım öğrenme, yazılım  eğitimi, android, ios, mobile, işletim sistemi, windows, eğitici, pc,

 Her gün uyanır uyanmaz mutlaka Whatsapp da olsa bir yazılım kullanıyoruz. Şimdi bu makalelerim de bir tarayıcı yazılımı aracılığıyla okunuyor. Şimdi üç tür yazılım hakkında bilgi vereceğim.

1) SİSTEM YAZILIMI

2) UYGULAMA YAZILIMI

3) YARDIMCI YAZILIM

1. Sistem Yazılımı

Sistem Yazılımı, Bilgisayarın arka plan sürecini yönetir. Bilgisayar anlamına gelen sistemi çalıştırmaya yardımcı olduğu için sistem yazılımı olarak adlandırılır. Bunların yardımıyla, bilgisayar gibi diğer bileşenler Donanımı çalıştırmak zorlaşır.

Bilgisayarınıza yüklediğiniz tüm yazılımlar aynı programı çalıştırır. eğer bilgisayarda bu sistem yazılımı yoksa, o zaman herhangi bir uygulama yazılımı çalıştıramazsınız.

Herhangi bir yeni bilgisayar satın alındığında, ilk olarak Sistem Yazılımı bu bilgisayara kurulur. İşletim Sistemi (Windows 7, Windows 8, MAC, Unix, Android), Dil Tercümanı gibi. Donanım ve kullanıcı uygulaması arasında bir katman gibi çalışır.

a) İşletim sistemi

İşletim Sistemi, siz ve bilgisayar donanımı arasında bir arayüz gibi çalışan bir sistem yazılımıdır. Ayrıca bilgisayarın kalbi olarak da adlandırılır. Bu çok büyük bir program. Bazı örnekleri Windows,Linux ve MacOS . Android Mobil İşletim Sistemi
Piyasada bu tür yazılım geliştiren birkaç seçilmiş BT şirketi var. Microsoft, Apple ve Google gibi. Gerçek zamanlı, dağıtılmış, gömülü farklı işletim sistemi türleri vardır.

b) Dil Çevirmenleri

Birleştiriciler, derleyiciler ve tercümanlar dil çevirmenlerinin örnekleridir . Bu programlar Programlama Dilleri için yapılmıştır. EX-C, c++,java , kobol. Derleyici, Üst Düzey Programlama yürütmek için tasarlanmıştır.

Tüm programı bir kerede çevirir. Ancak tercüman doğrudan çeviri yapar. Satır Kodu Satır Yürütür.

c) Ortak Yardımcı Programlar

Bu programlar, Bilgisayar Cihazları ve Kaynakları için özel olarak yapılmıştır. Bu kategorideki programların isimleri Communication Tools ve Disk Formatter'dır.

Bu programlar daha çok Bilgisayar Altyapısı İşlemlerinde kullanılmaktadır. Virüs Tarayıcı Programı da bir yardımcı program yazılımı örneğidir . Tüm sistemi Truva atlarından ve diğer Virüslerden korur

2. Uygulama Yazılımı

Uygulama yazılımı, belirli bir işi yapmak için yapılan yazılımlar için kullanılan bir terimdir.

Bildiğiniz gibi, Sistem Yazılımı Arka Plan Sürecine daha fazla önem veriyor. Ancak aynı zamanda  uygulama yazılımı belirli bir görevi yerine getirir. Bunlara Problem Çözme Yazılımı da denir. Uygulama sw ile günlük hayatımızda meydana gelen sorunlara çözümler bulunur.

İhtiyaçlarımızı karşılıyorlar. Tüm bu yazılımlar İşletim Sistemi tarafından çalıştırılır. Bilgisayarınızın masaüstünde görünen tüm yazılımlar bu kategoriye girer. Bunlara Uygulamalar da denir. Yalnızca kullanıcı bunları işi için kullanır. Bu yazılımları yüklemeniz gerekiyor.

a) Kelime işlemcileri

Belge Oluşturma için kullanılırlar. Bu kategoriye giren sw'lerin çoğu kullanılmaktadır.Ofis işleri iş için yapılır. MS WORD bu kategorinin harika bir örneğidir. Belgeyi Düzenle, Biçimlendir, Yazdır gibi görevleri kolayca yapabiliriz.

Kelime İşlemci Programı, Office'in işini daha kolay ve basit hale getirdi. Belgeleri dijital formatta saklamanın yanı sıra herhangi birine gönderilebilir.

b) Veritabanı Yazılımı

Oluşturulacak Yazılım Veritabanının Kategorisi ve bazen Yönetmek için kullanılır. bunlar aracılığıylaVerileri ve bilgileri kolayca yönetebiliriz. Bazen bu yazılımlar DBMS olarak da bilinir. Bunların bazı örnekleri - MS Access, Foxpro, Qbase, Oracle ve Sysbase.

c) Multimedya yazılımı

Bu kategorideki yazılımlar farklı ortamlar için kullanılmaktadır. Multimedya, ses çalmak için kullanılan yazılım anlamına gelir, videoya Multimedya Yazılımı denir. Örnek- VLC, KM Player, Windows Player. Sunum için MS-PowerPoint.

d) Eğitim ve Referans Yazılımları

Bu kategoriye giren yazılımlar öğrencilerin bazı şeyleri etkili bir şekilde öğretmeleri için yapılmıştır. İçlerinde bazı Öğretici Yazılımlar da var. Bunlara Akademik Yazılım da denir. Bunlara bazı örnekler: Forever Growing Garden, ClueFinders başlıkları, Delta Drawing, Fun School.Ultimate Math's Invaders, My Amazing, 3D Indiana, Bodywork Voyager – Mission in Anatomy, Primal Pictures

e) Grafik yazılımı

Bu Grafikler için kullanılır. Bu yüzden onların adı Graphics SW. Bu yazılımlar görsel görüntüleri düzenlemek için kullanılır. Özellikle fotoğraf düzenlemede.

En iyi örnek Adobe Photoshop, camtasia, ms paint, Corel'dir. Bilgisayarlarda onlar için ayrı bir grafik kartı gerekir. Bu sw'nin boyutu da daha fazladır.

f) İnternet tarayıcısı

internet Web Tarayıcı DÜNYA ÇAPINDA WEB'den dosyalara ve kaynaklara erişmek için kullanılır. FarklıWeb sitesinden web sayfalarını açmak için kullanılırlar.

Bu popüler bir uygulama yazılımıdır. Google CHROME, İnternet gezgini, Mozilla Firefox, tüm bu yazılımlar bu kategorinin sw altında yer almaktadır.

Uygulama Yazılımı Örnekleri : Kurumsal yazılım, elektronik tablo yazılımı, Bilgi çalışanı yazılımı, Simülasyon yazılımı, oyunlar.

3. Yardımcı Yazılım

Yardımcı yazılım , bilgisayarınızı yönetmenize, bakımını yapmanıza ve kontrol etmenize yardımcı olan yazılım olarak adlandırılır. İşletim sistemleri tipik olarak önceden yüklenmiş bu tür gerekli araçlara sahip olsa da, ayrı yardımcı programların yardımıyla size gelişmiş işlevsellik sağlarlar.

Yardımcı yazılımlar genellikle biraz tekniktir, bu nedenle yalnızca doğru teknik bilgiye sahip kişiler tarafından uygun şekilde kullanılabilirler.

Bilgisayarınızı yalnızca e-posta, bazı İnternet taramaları veya bir rapor yazmak için kullanıyorsanız, bu yardımcı programların çoğuna ihtiyacınız olmayabilir.

Hevesli bir bilgisayar kullanıcısıysanız, bu yardımcı programları kullanarak sisteminizi her zaman en iyi durumda tutabilirsiniz. Bunun dışında hem zamandan hem de yerden tasarruf sağlayabilir.

Yazılım nasıl yapılır

Bir Bilgisayar Programcısı veya birçok bilgisayar programcısı birlikte Programlama Dilinden programlar yazarak yazılım yaparlar. Bu yazılımları yapabilmek için özel programlama dili bilgisine ve ayrıca algoritmalara, yazılım mühendisliğine sahip olmalısınız.


-----------------------------------------------------------------------------------------------------

yazılım, yazılım nedir, yazılım mühendisliği, bilgisayar, bilgisayar mühendisliği, yazılım destek, yazılım öğrenme, yazılım  eğitimi, android, ios, mobile, işletim sistemi, windows, eğitici, pc,

Hiç yorum yok

Latest Articles